avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit contributie la c.n.a.s
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

contributie la c.n.a.s

In perioda de 2 luni cat nu am avut servici ,am avut un contract de colaborare cu ofirma pe o perioada de 8 zile. Firma a virat la finante impozitul aferent acelui contract. Acum c.n.a.s. vor sa platesc 6% din valoarea pe care am castigato din contract . Este legal ??? VA ROG FRUMOS!!! Daca DA ,care este temeiul legal ???
Cel mai recent răspuns: ContSters122901 , utilizator 16:53, 8 Iulie 2010
Din Legea 10/2010 (CNPAS)
Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2010 este de 1.836 lei.

Noua valoare a salariului mediu brut este valabilǎ începând cu data de 30 ianuarie a.c., data intrǎrii în vigoare a legii.
Pentru anul 2010 cotele de contribuţie de asigurǎri sociale se stabilesc, dupǎ cum urmeazǎ:
- pentru condiţii normale de muncă : 31,3 %
- pentru condiţii deosebite de muncă : 36,3 %
- pentru condiţii speciale de muncă : 41,3 % .

3.1. Cota contribuţiei individuale de asigurări sociale este de 10,5%, indiferent de condiţiile de muncă.

Cotele prevǎzute la pct. 3 şi 3.1 se aplicǎ începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2010.

3.1.1. În cota de contribuţie individuală de asigurări sociale este inclusă şi cota de 2,5% aferentă fondurilor de pensii administrate privat.

Cota de 2,5% se aplicǎ asupra veniturilor brute realizate, începând cu cele corespunzǎtoare lunii ianuarie 2010.

Ultima modificare: Joi, 8 Iulie 2010
ContSters122901, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota contributii sociale 2012 Angela Stancioi Angela Stancioi Buna ziua, Casa Nationala de Pensii Publice CNPP a facut publice prevederile Legii nr. 294/2011.Astfel, pentru anul 2012, cotele de contributii de asigurari ... (vezi toată discuția)
Cas marit addm addm Cine suporta marirea cas pt salariat? Sunt obligati angajatorii sa asigure acelasi venit net anterior acestei mariri? Pot gasi o precizare clara intr-o lege, ... (vezi toată discuția)
Cas zambi zambi CAS angajator cat se face din februarie 2009? (vezi toată discuția)