Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit contributie la c.n.a.s
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

contributie la c.n.a.s

In perioda de 2 luni cat nu am avut servici ,am avut un contract de colaborare cu ofirma pe o perioada de 8 zile. Firma a virat la finante impozitul aferent acelui contract. Acum c.n.a.s. vor sa platesc 6% din valoarea pe care am castigato din contract . Este legal ??? VA ROG FRUMOS!!! Daca DA ,care este temeiul legal ???
Din Legea 10/2010 (CNPAS)
Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2010 este de 1.836 lei.

Noua valoare a salariului mediu brut este valabilǎ începând cu data de 30 ianuarie a.c., data intrǎrii în vigoare a legii.
Pentru anul 2010 cotele de contribuţie de asigurǎri sociale se stabilesc, dupǎ cum urmeazǎ:
- pentru condiţii normale de muncă : 31,3 %
- pentru condiţii deosebite de muncă : 36,3 %
- pentru condiţii speciale de muncă : 41,3 % .

3.1. Cota contribuţiei individuale de asigurări sociale este de 10,5%, indiferent de condiţiile de muncă.

Cotele prevǎzute la pct. 3 şi 3.1 se aplicǎ începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2010.

3.1.1. În cota de contribuţie individuală de asigurări sociale este inclusă şi cota de 2,5% aferentă fondurilor de pensii administrate privat.

Cota de 2,5% se aplicǎ asupra veniturilor brute realizate, începând cu cele corespunzǎtoare lunii ianuarie 2010.

ContSters122901, utilizator