Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... noile coduri de procedura civila si penala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

noile coduri de procedura civila si penala

Buna ziua,

s-au publicat in M.Of noile coduri de procedura civila, penala? Eu nu le gasesc.
Multumesc pt ajutor.
inca nu, insa au fost promulgate...
Vedeti forma trimisa inspre promulgare mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...
Au fost promulgate , devenind astfel :
Legea nr.134/2010 privind Codul de procedura civila
Legea nr.135/2010 privind Codul de procedura penala
si cand ar intra in vigoare?
Lolec a scris:

si cand ar intra in vigoare?

Este greu de precizat ...:hm:

Art. 1119. – (1) Prezentul Cod de procedură civilă intră în vigoare la data care va fi prevăzută în legea pentru punerea în aplicare a acestuia.
(2) În termen de 6 luni de la data publicării prezentului cod, Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea în aplicare a Codului de procedură civilă.

Art. 603. - (1) Prezentul cod intră în vigoare la data care va fi stabilită prin legea de punere în aplicare a acestuia.
(2) În termen de 12 luni de la data publicării prezentului cod în Monitorul Oficial al României, Partea I, Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul
de lege pentru punerea în aplicare a Codului de procedură penală.