Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... formalitati ITM- trecere din CIC1 in CIC2
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

formalitati ITM- trecere din CIC1 in CIC2

BUNA ZIUA!
Am cateva nelamuriri referitor la urmatoarea situatie:
- primul copil al salariatei s-a nascut pe data de 14.05.2009 si are suspendat contractul de munca pana in data de 14.05.2011.
- al doilea copil se va naste aprox. pe 20 august 2010.
In situatia descrisa mai sus cum se va proceda din punct de vedere legal:
- se va anunta ITM inainte de nasterea celui de al doilea copil?
- inceteaza suspendarea CIC1 si se suspenda pt. CIC2?
- se solicita salariatei o cerere pt. incetarea CIC1 si suspendarea CIC2?
- se face o decizie sau un act aditional?
- am citit OUG.148/2005, dar va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza efectiv la ITM.
Va multumesc si va doresc o zi buna.
despi, utilizator
Pentru primul copil CIC nu dureaza 2 ani ? ... intrucat pentru al doilea copil nu ati mai beneficia de CIC decat pe perioada 14.05.2012 - 20.08.2012. ... se suprapun perioadele de CIC.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Scuze!!!!
- contractul este suspendat pana in data de 14.05.2011.
In acest caz sunt posibile doua variante:
1. Fie terminati primul CIC (implineste primul copil varsta de 2 ani) si intrati in CIC 2
2. Fie la data nasterii celui de-al doilea copil terminati CIC1 si intrati in CIC 2.

Pe baza solicitarii dvs, angajatorul va emite o decizie de prelungire a suspendarii c.i.m. in baza art.51 alin.1 lit.a C.mun.
Aceasta decizie se va depune la ITM in termen de 5 zile de la data amiterii.
Multumesc..