avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... formalitati ITM- trecere din CIC1 in CIC2
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

formalitati ITM- trecere din CIC1 in CIC2

BUNA ZIUA!
Am cateva nelamuriri referitor la urmatoarea situatie:
- primul copil al salariatei s-a nascut pe data de 14.05.2009 si are suspendat contractul de munca pana in data de 14.05.2011.
- al doilea copil se va naste aprox. pe 20 august 2010.
In situatia descrisa mai sus cum se va proceda din punct de vedere legal:
- se va anunta ITM inainte de nasterea celui de al doilea copil?
- inceteaza suspendarea CIC1 si se suspenda pt. CIC2?
- se solicita salariatei o cerere pt. incetarea CIC1 si suspendarea CIC2?
- se face o decizie sau un act aditional?
- am citit OUG.148/2005, dar va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza efectiv la ITM.
Va multumesc si va doresc o zi buna.
Ultima modificare: Vineri, 9 Iulie 2010
despi, utilizator
Cel mai recent răspuns: despi , utilizator 17:32, 9 Iulie 2010
Pentru primul copil CIC nu dureaza 2 ani ? ... intrucat pentru al doilea copil nu ati mai beneficia de CIC decat pe perioada 14.05.2012 - 20.08.2012. ... se suprapun perioadele de CIC.
Ultima modificare: Vineri, 9 Iulie 2010
Cornel Vasile, Consilier juridic
Scuze!!!!
- contractul este suspendat pana in data de 14.05.2011.
In acest caz sunt posibile doua variante:
1. Fie terminati primul CIC (implineste primul copil varsta de 2 ani) si intrati in CIC 2
2. Fie la data nasterii celui de-al doilea copil terminati CIC1 si intrati in CIC 2.

Pe baza solicitarii dvs, angajatorul va emite o decizie de prelungire a suspendarii c.i.m. in baza art.51 alin.1 lit.a C.mun.
Aceasta decizie se va depune la ITM in termen de 5 zile de la data amiterii.
Multumesc..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea celui de-al doilea copil vflorynna vflorynna am si eu cateva nelamuriri cu privire la cic. ce se intampla daca depasim cic1? eu am intrat in cic1 pe data de 14.02.2009 deci se incheie pe 14.02.2011 iar al ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil penesmaria penesmaria Cum pot sa trec din cic 1 in cic 2? Cand se va naste al doilea copil, primul are 1 an si 7 luni. Cand se depune dosarul la primarie, cand primul copil ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie cic2 Cris2019 Cris2019 Buna ziua, Ma aflu in cic1 pana face copilul 2 ani pe 19 oct 2019. Pentru avest cic1 primesc indemnizatia (venit x), pe parcurs o sa primesc venitul y pt ... (vezi toată discuția)