avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie in urma activitatii de miner
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie in urma activitatii de miner

am lucrat ca miner subteran 18 ani si 8 luni,am plecat cu ordonanta , vreau sa stiu cand o sa fac varsta de 45 de ani o sa pot iesi la pensie?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 07:44, 11 Iulie 2010
Nu, nu o sa puteti. Ca sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta la 45 de ani, trebuia sa lucrati cel putin 20 de ani in unitatea miniera (temei legal: art. 43, alin. 1 si art. 20, alin. 1, lit. a) din Legea nr. 19/2000).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare nistoran nistoran am o vechime de 18 ani si 3 luni in minerit subteran si 7 ani suprafata,voi fi disponibilizat cu 116,am 46 ani si 2 luni,voi iesi in pensie cand fac 20 ani ... (vezi toată discuția)
Despre pensionarea din minerit l_iman69 l_iman69 Am si eu o nelamurire am lucrat in minerit in grupa speciala 19 ani si 5 luni pana la data de 3.01.2006 cand am fost disponibilizat conf OUG 8/2003. Din ... (vezi toată discuția)
Pensie grupa speciala netu_ologu netu_ologu daca am lucrat in grupa speciala (subteran) 23 de ani, si vreau sa plec de la mina la 42 de ani , angajindu-ma in alta firma, la ce virsta pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)