Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie in urma activitatii de miner
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie in urma activitatii de miner

am lucrat ca miner subteran 18 ani si 8 luni,am plecat cu ordonanta , vreau sa stiu cand o sa fac varsta de 45 de ani o sa pot iesi la pensie?
Nu, nu o sa puteti. Ca sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta la 45 de ani, trebuia sa lucrati cel putin 20 de ani in unitatea miniera (temei legal: art. 43, alin. 1 si art. 20, alin. 1, lit. a) din Legea nr. 19/2000).