Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune sau delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune sau delapidare

in ce categorie este incadrata sustragerea de bani de la societate prin cardurile altor persoane ? suma este de aproximativ 200.000 eur si care este pedeapsa ?ce sanse am ?
depinde de o multitudine de elemente. detaliati. dar cel mai bine angajati va un avocat , si asta urgent!
mie imi suna a delapidare ...
la suma asta asa de mare, daca se va lua cu suspendare, e bine. ar fi bine sa se retituie banii.
FLORIN RADU, Avocat
Daca aveati calitatea de functionar, gestionar, poate fi si delapidare.
Depinde deci de calitatea pe care o aveti in cadrul societatii. Daca nu aveati calitatea ceruta de lege poate fi dupa caz furt sau inselaciune.
recuperarea prejudiciul v-ar ajuta mult.da-ti mai multe detalii.
cardurile au fost emise de catre banca si erau la societate , ele trebuiau predate bancii dr nu sa cerut asta , eram doar contabil nu detineam functie de gestiune , lucram in cadrul departamentului RU , sumele nu apareau pe liste dar in suma finala se regasea si acele sume si listele au fost semnate de catre directori