Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere impotriva procesului verbal de contraventie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere impotriva procesului verbal de contraventie pentru ridicare auto

Buna ziua!

Astazi mi-au ridicat masina in sectorul 1 de pe bulevardul kiseleff, si as avea cateva intrebari:

In primul rand motivul ridicari este "oprirea pe spatiu verde". In zona nu era niciun fel de indicator de oprire interzisa, nu era o intersectie, nu era carosabil, nu era nici maca trotuar. Eu am citit codul rutier si nu mentioneaza nimic de parcarea pe "spatiu verde", intrebarea mea e daca am omis ceva sau daca as putea sa atac procesul verbal cu acest motiv.

In al doilea rand, din cate stiu si din cate am citit in codul rutier, numai politia rutiera poate dispune ridicarea unui autoturism. In cazul meu a fost un agent de la locala. S-a modificat ceva in sensul acesta? Locala stiu ca nu are jurisdictie pe arterele principale din Bucuresti.

In final din cate stiu ridicarea unui autoturism se face doar daca acesta incurca circulatia rutiera, lucru absolut imposibil in cazul meu, deoarece nu eram pe carosabil sau trotuar. Nu este asa?

De aceea consider ca acesta ridicare a fost ilegala si as dori sa atac procesul verbal in instanta cu aceste trei motive.

Sunt motive intemeiate? S-a mai modificat codul rutier, in afara de OUG 195/2002 si OUG 63/2006? As avea nevoie de un avocat sau pot incerca si singur?

Multumesc!
razvanmitre, utilizator
Politia locala are dreptul sa emita PV de contraventie pt asemenea incalcari. Dar motivele prezentate, cu exceptia celui de mai sus sunt valabile pt a contesta PV. Un avocat este necesar sa va angajati ca sa va reprezinte interesele si sa obtina anularea acelui PV si implicit a amenzii si taxei de ridicare a autoturismului. Acum mai este o problema. Este posibil sa fi existat vreun semn de interdictie acolo dar sa fi disparut intre timp dar asta nu mai este vina dv. Avocatul va sti ce are de facut.
Alo, domnul care strici gazonul cu parcarea autoturismului... usor ca nu-i concurs.:D
O luam incetisor:
- semnele de circulatie nu se pun pe spatiul verde, acolo se pune doar indicatorul "nu calcati iarba", dar nu prevede sa n-o calci cu piciorul, cu bicicleta sau cu autoturismul.
- politia rutiera nu are nici o treaba cu ridicatul autoturismelor, ci ei iti aplica sanctiunea pecuniara.
tocmai ca locala are jurisdictie acolo, sau matale iti faci impresia ca politia locala activeaza in provincie ? #-o
- de aceea matale nu ai dreptate chiar deloc.
Ce-ar fii daca toti am incalca legea si am parca pe toate spatiile verzi, fara sa suportam consecintele, iar locurile de parcare sa fie doar pentru strainii care ne viziteaza tara ?
Poate ne apucam si taiem fara autorizatie si copacii si renuntam la centrala pe gaze, care oricum costa mai mult decat lemnul taiat de pe domeniul public.
Propun sa ne plimbam cu masinile pe aleile parcurilor, ca acolo nu are nici o treaba rutiera, nu trebuie permis, se poate conduce sub influenta alcoolului si pot exersa teribilistii care au implinit deja 10 ani.
Ce frumoasa e democratia cand incalcam legea si vrem totusi sa scapam curati ca lacrima.
Concluzia: mergi matale de plateste amenzile, apoi respecta-ti concetatenii prin respectarea intocmai a bunului simt si e totul ok.

Succese =D>
Codul a scris:

Alo, domnul care strici gazonul cu parcarea autoturismului... usor ca nu-i concurs.:D
O luam incetisor:
- semnele de circulatie nu se pun pe spatiul verde, acolo se pune doar indicatorul "nu calcati iarba", dar nu prevede sa n-o calci cu piciorul, cu bicicleta sau cu autoturismul.
- politia rutiera nu are nici o treaba cu ridicatul autoturismelor, ci ei iti aplica sanctiunea pecuniara.
tocmai ca locala are jurisdictie acolo, sau matale iti faci impresia ca politia locala activeaza in provincie ? #-o
- de aceea matale nu ai dreptate chiar deloc.
Ce-ar fii daca toti am incalca legea si am parca pe toate spatiile verzi, fara sa suportam consecintele, iar locurile de parcare sa fie doar pentru strainii care ne viziteaza tara ?
Poate ne apucam si taiem fara autorizatie si copacii si renuntam la centrala pe gaze, care oricum costa mai mult decat lemnul taiat de pe domeniul public.
Propun sa ne plimbam cu masinile pe aleile parcurilor, ca acolo nu are nici o treaba rutiera, nu trebuie permis, se poate conduce sub influenta alcoolului si pot exersa teribilistii care au implinit deja 10 ani.
Ce frumoasa e democratia cand incalcam legea si vrem totusi sa scapam curati ca lacrima.
Concluzia: mergi matale de plateste amenzile, apoi respecta-ti concetatenii prin respectarea intocmai a bunului simt si e totul ok.

Succese =D>

Dar nu era spatiu verde, nu era parc, nu era gazon sau nici macar iarba, doar niste gunoaie si niste pomi. Nu e ca si cum am intrat in parc si mi-am propus sa las masina pe iarba. Si nu mi s-a dat nicio amenda, doar a fost ridicata masina. Nu cred ca au existat acolo vreodata vreun semn de parca interzisa sau de "nu calcati iarba" pentru ca nu exista iarba...
razvanmitre, utilizator
De acord, nu era spatiu verde, nu era parc, nu era trotuar, dar... totusi era domeniul public, si conform legii, politia locala poate ridica orice autoturis "parcat" pe domeniul public, avand in vedere ca in locul respectiv nu era loc de parcare.
Totusi, se poate face contestatie pentru a nu plati nici amenda si nici ridicarea autoturismului, dar asta necesita timp si nu neaparat avocat.
Legea e permisiva in statul roman, in asa fel incat oricine poate scapa nepedepsit, chiar daca a incalcat legea. Scapa ei infractori periculosi, de spun magistratii ca e miel cuminte si prezinta pericol public, asa ca nu ar fi nici o problema daca se contesta p.v.