avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma vanduta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma vanduta

am vandut firma in luna mai anul curent
in luna iunie am primit instiintare ca firma a intrat in insolventa pentru datorii la bugetul de stat.ce raspundere mai avem noi(fostii administratori)?
Cel mai recent răspuns: Valeriu Chirita , Avocat 18:20, 13 Iulie 2010
costicalungoci a scris:

am vandut firma in luna mai anul curent
in luna iunie am primit instiintare ca firma a intrat in insolventa pentru datorii la bugetul de stat.ce raspundere mai avem noi(fostii administratori)?
Raspundeti doar pentru activitatile desfasurate in calitate de administratori si care incalca legislatia (ex. ati ridicat bani fara acoperire din firma, ati folisit banii firmei in interes personal etc).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare creante de la o firma/vechiul administrator, care si-a schimbat numele, proprietarul si sediul in alt judet oanaz oanaz Am livrat marfa prin curierat rapid, (si nu am factura semnata sau CEC/BO, dar pe bonul de curierat cu care s-a livrat marfa exista semnatura si stampila ... (vezi toată discuția)
Ajutor,procedura de insolventa, administrator judiciar claudiu20092 claudiu20092 Buna ziua Fratele meu a avut o firma de transport,in acest timp a facut un contract cu o firma pentru furnizare carburanti pentru masina de transport ... (vezi toată discuția)
Raspunderea administratorului tibiard tibiard Buna ziua In calitate de administrator al unei societati comerciale care avand o datorie mare la Finante si furnizori , nu insa si la banci , si care probabil ... (vezi toată discuția)