avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA Masina incendiata in urma unui accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA Masina incendiata in urma unui accident

Buna ziua!
Acum cateva seri masina mea a fost incendiata in urma unui impact in parcare cu o alta masina. Impactul a avut loc fara ca in vreuna din masini sa se afle un sofer, si incidentul avand loc la ora 2 noaptea, nu au fost nici martori.

Masina care a provocat incidentul era parcata in fata masinii mele, si nu se stie cum a ajuns in masina mea, si nici care din masini s-a aprins, dar dat fiind faptul ca masina mea nu si-a schimbat pozitia cel mai probabil incendiul a izbugnit din cauza masinii care mi-a lovit masina. Din cum am vazut eu incidentul, cel mai probabil masina celui care m-a lovit a luat foc din motive tehnice, focul a ars anumite dispozitive si masina a luat-o la vale(el recunoscand si ca nu a tras frana de mana) lovind masina mea si incendiul propagandu-se. Asta e varianta mea, politia nu a dat inca o solutie.

Accidentul nu a implicat victime umane.

Pompierii au stins incendiul iar ancheta a fost declinata biroului cercetari penale din cadrul politiei rutiere sector 5.

Celalalt sofer nu s-a deplasat sa ofere toate declaratiile necesare politiei si in acelasi timp in procesul verbal de constatare politia nu a scris asigurarea rca a celuilalt sofer (desi pe csa vehicolul apare ca asigurat la data accidentului) si in noaptea incidentului soferul chiar a aratat polita politiei.

Din aceste motive, politia a spus ca nu poate concluziona ca ar fi vorba de un accident rutier si implicit polita de asigurare rca a celuilalt nu imi acopera paguba.

Ce pot face pentru a putea beneficia de RCA-ul celui care mi-a lovit masina? Pot ataca in justitie ancheta politiei? Nu as vrea sa ma judec cu cel care e proprietarul masinii intrucat si daca castig, sunt sceptic ca as avea ce sa execut silit de la el. Si mai ales, daca refuza sa se prezinte la politie in continuare, poate fi obligat intr-un fel sa se prezinte?



Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Cel mai recent răspuns: glp , utilizator 15:46, 24 August 2010
Un expert auto autorizat si acceptat de instanta poate face legatura dintre cele doua masini si va poate spune cine este vinovat. Da puteti contesta ancheta politiei in instanta dar numai dupa ce veti primi verdictul lor in urma definitivarii anchetei comune politie / pompieri.
Avand in vedere modul cel putin "bizar" in care s-a desfasurat evenimentul nu cred ca asiguratorul RCA al celui presupus vinovat de producerea accidentului va va despagubi. Este normal sa astepte sa vada cum se solutioneaza dosarul la politie pentru a analiza in functie de probele adunate de acestia, expertiza efectuata in dosar, daca este vorba de producerea unui risc asigurat sau nu si cine se face vinovat de acesta.

Mi-e teama ca pana atunci trebuie sa asteptati.
Daca aveti insa CASCO puteti apela la acestia, fiind insa posibil ca si ei sa doreasca finalizata ancheta politiei pentru a sti despre ce e vorba.
Daca nu se poate demonstra ca masina vecinului dupa ce aluat foc s-a deplasat lovind masina dv. nu vad posibila despagubirea pe RCA-ul vecinului. Riscul de incendiu este acoperit de polita CASCO iar daca nu aveti va ramane varianta actionarii in justitie a vecinului. Oricum trebuie sa asteptati finalizarea anchetei politiei si pompierilor..
Va multumesc pentru raspunsuri.

Ma poate ajuta in ancheta faptul ca masina mea nu si-a schimbat pozitia(am martori care pot sustine asta) iar din declaratiile vecinului, acesta a parcat masina cam la 1-2 metrii de locul unde a avut loc impactul?

Pompierii deplasati la fata locului mi-au spus ca farul masinii mele e infundat, ceea ce inseamna ca cealalta masina a lovit masina mea.

Nu se stie insa nimic de cum s-a deplasat masina. Dar faptul ca masina lui s-a deplasat in masina mea nu poate constitui un motiv de despagubire de la RCA? In cazul in care nu e considerat accident de circulatie dar impactul(si incendiul) au fost provocate de masina vecinului, de la cine pot cere despagubiri?


Nu posed asigurare casco intrucat masina e veche(are 9 ani).

glp a scris:

Dar faptul ca masina lui s-a deplasat in masina mea nu poate constitui un motiv de despagubire de la RCA?


Daca din expertizele pompierilor si politiei va rezulta ca masina vecinului a luat foc si s-a deplasat in masina dvs. veti fi despagubit pe RCA. Insa va trebui sa asteptati finalizarea acestor anchete.
Ar fi indicat sa solicitati o copie a asigurarii RCA a vecinului si cu procesul verbal de interventie incheiat de pompieri sau cu un act constatator emis de organele de politie si impreuna cu vecinul sa va prezentati la asiguratorul RCA si sa deschideti deja un dosar de dauna.
Ca sa aveti in acest fel avizarea facuta.

Alte discuții în legătură

Accident fara inpact catalinacorina catalinacorina Mergeam in spatele unei masini care circula foarte aproape de marginea drumului si foarte incet. Mi-a dat impresia ca vrea sa oprească. In apropierea unei ... (vezi toată discuția)
Cum se poate solutiona un caz de daune rca si de ce acte este nevoie. laszlo82 laszlo82 Buna seara. De curand masin lui frate meu a suferit un acident rutier soferul find tata iar cel vinovat o persoan din PH dupa incident a venit Politia si a ... (vezi toată discuția)
Pagube in urma unui incendiu bobeicaalin bobeicaalin Buna ziua, As vrea sa stiu in ce fel pot recupera pierderea suferita in urma unui incendiu produs la vecinul din spatele casei caruia i-a luat foc masina si ... (vezi toată discuția)