Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident fara inpact
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident fara inpact

Mergeam in spatele unei masini care circula foarte aproape de marginea drumului si foarte incet. Mi-a dat impresia ca vrea sa oprească. In apropierea unei intersecţii in care drumul pe care ma deplasam era cu prioritate am inceput depasirea autov, acesta a virat brusc la stânga fara a semnaleaza si fara a se asigura. Nu am lovit masina dar in încercarea de a evita impactul am intrat in stîlpul de pe coltul intersecţiei. Soferul si-a recunoscut vina,mi-a dat asigurarea,s-a facut si proces verbal,a fost sanctionat. Acum nu stiu daca asigurarea imi va despăgubi.
Prima conditie pentru a fi despagubit este sa avizati in scris societatea de asigurari (fie pe RCA-ul vinovatului, fie pe CASCO dvs).
Succes!
Deci ar fi normal sa fiu despăgubita nu? Am facut tot ce trebuia. Dar inspectorul de daune a spus ca s-ar putea sa nu fiu despagubiata. Dmv ce credeti?
catalinacorina, utilizator
Pe langa recunoasterea vinovatiei e necesar sa rezulte din dinamica accidentului ca celalalt sofer a fost vinovat. Asiguratorul va face verificarea inainte de a da acceptul de plata.

Va urez succes!
Am inteles ! Va multumesc !