Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cheltuieli cu reparatia liftului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cheltuieli cu reparatia liftului

Buna ziua, as dori sa stiu cum este corect sa se repartizeze cheltuielile aferente reparatiei liftului. Este corecta repartizarea pe apartament sau pe numarul de persoane care locuiesc in acel apartament? Cei de la parter nu trebuiesc luati in calcul?

Multumesc.
Nicio varianta prezentata nu se aplica, reparatiile se repartizeaza pe cota parte indiviza si contribuie si cei de la parter chiar daca nu folosesc liftul. Cei de la parter pot fi scutiti de plata energiei pentru lift.
Este o situatie similara terasei, contribuie toti proprietarii, nu numai cei de la ultimul etaj.
BIneinteles ca vor exista proprietari "eu nu folosesc liftul", "eu nu stau la ultimul etaj",...

Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviză de proprietate
Art. 44-HG1588/2007
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociaţiei cu privire la proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreţinere, service, reparaţii şi, după caz, de consolidare, reabilitare, eficienţă energetică, modernizare la părţile de construcţii şi instalaţii aflate în şi pe proprietatea comună, astfel cum este descrisă în cartea tehnică a construcţiei şi în acordul de asociere: subsolul; conductele de distribuţie şi coloanele instalaţiilor de apă, canalizare, încălzire, energie electrică; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalaţie de pe proprietatea comună; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deşeurilor menajere; structura de rezistenţă; faţadele; acoperişul şi altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociaţiei: salarii sau remuneraţii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curăţenie etc.; indemnizaţii acordate membrilor asociaţiei de proprietari ori persoanelor alese: preşedintele, membrii comitetului executiv şi ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau poliţe de asigurări; alte servicii administrative către proprietatea comună.
cyan, moderator
Multumesc!
Liftul este parte comuna,a carei intretinere si reparatie se recupereaza prin repartizare tututror proprietarilor conditionat de cota indiviza
Pentru reparatii si intretinere parti comune,nu exista exceptii/derogari de la obligatia platii