Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ferestre vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ferestre vecin

Buna ziua!
Am si eu o intrebare legata de distanta intre proprietati si despre ferestrele vecinului .
Casa lui este construita la o distanta de aproximativ 1,00 m. fata de gardul dintre proprietati. Spatele casei lui care da in curtea mea are 6 ferestre mari ,toate transparente, dintre care doar unul fix.
Ce as putea face in acest caz, deoarece este o situatie foarte neplacuta sa nu pot vorbi in curtea mea ca aude vecinul si nu am nici un pic de intimitate?
Va multumesc!
Buna seara,
in cazul acestor ferestre,daca sunt oscilobatante,dar foarte putin,doar pentru aerisire,nu se vede absolut nimic pe proprietatea vecinului,este ilegal?