Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturile gravidei
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturile gravidei

buna ziua,as dori sa stiu in cazul in care lucrez de 7-8 luni la o firma si sunt insarcinata in momentul de fata in 25 sapt cum pot face ca sa-mi pastrez locul de munca?trebuie sa-mi bag demisia sau intru in somaj?el oricum nu are dreptu sa ma dea afara?legal de la 31 sapt pot intra in concediu prenatal?si cel postnatal?cate zile de concediu am dreptul si cand ar trebiu sa ma intorc la lucru?multumesc
1. Concediul de maternitate (pre si postnatal) este platit de angajator dar el recupereaza banii de la Casa de Asigurari de Sanatate, deci nu plateste din banii lui.
2. Concediul de maternitate se plateste cu 85% din media salariului pe ultimele 6 luni.
3. Dupa concediul de maternitate nu puteti fi concediata 6 luni pe motiv de necorespundere profesionala (asa cum spune CCMUNN pe anii 2007-2010, art.76(3)), dar puteti fi concediata pentru alte motive (desfiintare de post, indisciplina)
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane