avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dizolvare firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dizolvare firma

Am dizolvat firma cu data de 06.05.2010 (cu ac.data mi-a iesit actul de dizolvare de la Camera de Comert); firma mea fiind pe pierdere , eu mai platesc impozitul minim forfetar? DACA DA - platesc suma intreaga de 550 lei aferenta Trim II-2010? SAU platesc suma aferenta lunii aprile-06.05.2010 ?-----daca DA, cum calculez impozitul min forfetar pe aceasta perioada ???? . A doua intrebare: Mai depun si bilant la 30.06.2010? apoi depun si bilantul de lichidare?.............. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 13:01, 18 Iulie 2010
Platiti impozit minim aferent perioadei aprilie mai(nu va lasa fractie din luna)asa ca aveti de declarat si platit 2luni-367lei.
Bilantul trebuie depus si mai mult ca sigur Bilantul de lichidare,puteti sa va interesati la ORC.
eu daca as fi in locul dvs nu as mai plati nimic si nici nu as mai depune ( atâta timp cat firma este dizolvată) dar mai mult decat atât cei de la finante o sa faca opozitie la dizolvare cum ca ei nu pot sa isi recupereze creantele asa ca daca cei de la dgfp nu se anunta nici tu nu ai de ce sa le platesti ( asta daca vrei sa te joci putin cu ei)
daca vrei sa nu te joci cu ei asculta sfatul doamnei de mai sus,,,,si mergi la orc
=D>Citeodata "joaca"ne costa mai mult decit ne asteptam..si in vremea nostra d ecriza nu e de joaca..ce ziceti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl dizolvat la 30.04.2009 plateste impozit forfetar? kleytos kleytos un SRL a depus la ORC o hotarare a adunarii generale (asociat uniuc) privind dizolvarea. asta s-a intamplat inainte de introducerea impozitului minim. la ... (vezi toată discuția)
Firma inactiva, in curs de lichidare, declaratii nedepuse larysamat76 larysamat76 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi privitoare la un SRL. Starea societatii: inceput de lichidare 5ian.2006, procedura inaintata de DGFP Iasi, ... (vezi toată discuția)
Suspendare activitate firma carmen10 carmen10 Buna ziua, am o nelamurire , asoc. a suspendat activit firmei cu 01.06.2010. ce declaratii depun la 25.07.2010, la 25.06.2010 am depus declaratiile aferente ... (vezi toată discuția)