Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL dizolvat la 30.04.2009 plateste impozit forfetar?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL dizolvat la 30.04.2009 plateste impozit forfetar?

un SRL a depus la ORC o hotarare a adunarii generale (asociat uniuc) privind dizolvarea. asta s-a intamplat inainte de introducerea impozitului minim. la depunerea hotararii societatea nu avea nici o datorie la buget. din pacate nu are nici mijloace fixe si nici lichiditati. Etapa a doua este lichidarea firmei care presupune obtinerea unui certificat fiscal de la DGFP si intocmirea bilantului de lichidare.
Si acum intrebarile:
-daca certificatul de atestare fiscala este cerut in aceasta perioada este firma debitoare la buget cu impozitul minim tinand cont de faptul ca firma nu a avut activitate de la 30.04.2009.
-daca trebuie platit impozitul forfetar si firma nu are suficienti bani si mijloace fixe pentru a putea fi valorificate inseamna ca asociatul trebuie sa pateasca din buzunar impozitul?
Hotararea de suspendare de la registrul comertului trebuie depusa si la DGFP. Daca ati depus-o nu platiti impozitul forfetar.
Intrebarea mea este de ce nu ati radiat soc pana acum ??
Conform OG 34/2009 trebuie sa platiti impozitul forfetar pana la radierea soc , sau mai concret nu se mentioneaza ca daca o soc este dizolvata nu mai plateste .
Din punct de vedere practic lucrurile stau diferit de la o administratie financiara la alta !
Solicitati Certificatul de atestare