Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi copil dubla cetatenie ro-eng
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi copil dubla cetatenie ro-eng

Am dubla cetatenie ro-eng (din 2006 pe cea engleza). In dec 2009 am nascut in Anglia o fetita, care este doar cetatean englez. Tatal ei este cetatean roman, nu suntem casatoriti, el a recunoscut copilul, insa in prezent suntem in litigiu asupra custodiei. Chiar daca eu voi castiga custodia, conform legislatiei incidente din Anglia, eu nu pot parasi tara, impreuna cu copilul, mai mult de o luna fara acordul tatalui. In acest caz, constituie un avantaj sa obtin dubla cetatenie si pentru copil?
raspunsul il aveti chiar dvs ..dubla cetatenie constituie un avantaj !!!
Va multumesc pentru raspuns. Ati putea sa detaliati sau sa imi indicati actele normative care ar putea sa ma lamureasca in caz?
manuelag a scris:

Am dubla cetatenie ro-eng (din 2006 pe cea engleza). In dec 2009 am nascut in Anglia o fetita, care este doar cetatean englez. Tatal ei este cetatean roman, nu suntem casatoriti, el a recunoscut copilul, insa in prezent suntem in litigiu asupra custodiei. Chiar daca eu voi castiga custodia, conform legislatiei incidente din Anglia, eu nu pot parasi tara, impreuna cu copilul, mai mult de o luna fara acordul tatalui. In acest caz, constituie un avantaj sa obtin dubla cetatenie si pentru copil?

Nascut din mama romanca, copilul dvs. are si cetatenia romana. Nu trebuie sa o cereti in mod special nimenui. E necesar doar sa faceti transcrierea certificatului de nastere engelz la consulatul/ambasada Romaniei de acolo si apoi ii puteti face si pasaport daca doriti. Daca ati avea domiciliul in Romania ati putea cere aici incredintarea minorului insa inteleg ca totul se judeca dupa regulile de acolo.
Domiciliul este atat in Anglia cat si in Romania
manuelag a scris:

Domiciliul este atat in Anglia cat si in Romania

Da, dar undeva locuiti o mai mare perioada, aveti si un serviciu, etc.
Daca reveniti in Romania veti putea solicita unei instante de aici sa vi se incredinteeze minorul si conform reglementarilor in vigoare veti putea scoate minorul din Romania fara acordul tatalui daca veti avea o decizie de incredintare definitiva si irevocabila.