avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... e normal sa trec la intretinere cainele?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

e normal sa trec la intretinere cainele?

Este vb de asociatie de locatari. Ieri la sedinta s-a hotarat ca ptr fiecare animal din casa sa platim cate o taxa de 5 lei. Este normal "? unde se duc banii astia? Exista vreo lege? Ce se poate face?
E foarte bine ca se pot pune astfel de taxe. Pai cainii aia fac mizerie pe scara (si in fata blocului) si te mai si trezesc la intervale gen 0100-0600 ca-i apuca latratul la luna.
Cainele nu se tine in apartament; n-a fost 'proiectat' pentru astfel de conditii.
Mai ciudat e ca mai multa galagie de obicei fac aia din categoria simulator-de-caine (juma'-de-sfert-de-pisica).
Nu exista nici o lege care sa oblige posesorul unui animal de companie sa plateasca o taxa, iar Asociatia de locatari NU are nici un drept de a baga o TAXA fixa. Mai mult...NU se poate pune taxa la intretinere pentru mizeria pe care o face patrupedul o face pe trotuar. Cel mult Asociatia de locatari poate sa va oblige sa platiti o cota parte(NU O SUMA FIXA) pentru femeia de servici, lift DAR aceasta suma ar trebui calculata in mod cinstit. Nu poate nimeni sa zica 10 lei, 20 lei etc...trebuie sa fie o suma calculata in fct de cati locatari sunt, salariul femeii de servici, impartita la nr de locatari si animalul de companie ar putea fi o jumatate de persoana(ar veni o suma infima pe luna). Daca se hotaraste acest lucru, se hotaraste pentru ANIMALELE DE COMPANIE(hamsteri, pisici, papagali, etc) nu doar pt caini pentru ca asta inseamna discriminare...cum pot tiganii sa se foloseasca de discriminare asa putem sa ne folosim si noi de ea. Deci repet: Asociatia de locatari nu are nici un drept sa instaureze nici un fel de taxa...se poate cel mult calcula o cota parte pt fiecare animal de companie(in fct de marime, etc) pe care sa o plateasca proprietarul pt femeia de servici, lift si lumina pe scara. Daca acest lucru se va intampla atunci proprietarul de animal de companie are dreptul sa isi lase patrupedul sa isi faca nevoile pe scara pentru ca plateste femeia de servici.
Dar cum va explicati motivul introducerii acestei taxe? Nu cred eu ca toti ceilalti din bloc urasc animalele si vor sa va pedepseasca. Mai mult ca sigur prezenta animalelor in condominiu nu este "neobservabila", probabil vorbim aici de mizerie, miros sau mai stiu eu ce.
Inteleg ca toata lumea iubeste animalele, sau cel putin mare parte, dar cum ar fi daca ar avea toti cate unul, doi patrupezi in apartamente.

Matale de ce ai avea voie sa cresti un caine si eu nu o gaina, sau un curcan ca e mai frumos ?
Parerea mea este ca aici mai tine si de bunul simt al locatarului, pentru ca animalul este animal, el saracu nu are nicio vina, dar stapanul trebuie sa inteleaga ca viata la bloc nu inseamna sa fii stapan peste ceilalti, ci sa convietuiesti cu ei, iar eu cunosc cazuri unde animalele de companie isi faceau nevoile pe casa scarii. Sa fiu sincer, mai bine s-ar spune ca banii pentru cei ce au animale de companie, sunt pentru ingrijitor, care sa fim sinceri nu este obligat sa miroasa mirosul de fecale de caine sau de pisica. Ala de motan este groaznic.
Adunarea generala poate hotara limitarea numarului cainilor din bloc (sunt unii care au 4-5 caini mari in apartament), poate stabili ca detinatorii de caini sa platesca suplimentar la asociatie (sume variabile de la luna la luna sau sume fixe in fiecare luna) si poate hotara multe altele.
Vorbim aici despre blocuri de locuinte, adica de apartamente in care traisc oameni, apartamente construite pentru oameni si nu pentru caini.
Se spune mai sus ca
proprietarul de animal de companie are dreptul sa isi lase patrupedul sa isi faca nevoile pe scara pentru ca plateste femeia de servici.

Dar oare persoanele, oamenii care platesc femeia de servici, proprietarii isi fac nevoile pe casa scarii!?
De ce, daca pentru un caine se plateste ceva, acesta ar avea mai multe drepturi decat un om!?
Cainii nu ar trebui sa traiasca in apartament pentru ca sunt caini chinuiti, care nu au unde sa alerge, sunt scosi la plimbare poate o ora, doua pe zi. Cei care cresc in apartament cainii, spun ca-i iubesc, or acesti oameni se iubesc pe ei si nu pe caini. Cainii sunt tinuti captivi in apartamente pentru placerea propritarului si nu pentru binele cainelui.

Alte discuții în legătură

Caine la cheltuieli lumi007 lumi007 Buna ziua. As dori sa aflu cat este de legal faptul ca Asociatia de Proprietari a blocului in care locuiesc a decis sa treaca cainii la cheltuieli, exact asa ... (vezi toată discuția)
Animale de companie asociatie de proprietari aspo28bis aspo28bis Va rog sa ne prezentati parerea dvs.in urmatoarea situatie:Cum raspundem solicitarii unui proprietar de a taxa suplimentar in cotele de intretinere pe ... (vezi toată discuția)
Animale de companie Danutzaissa Danutzaissa Buna ziua.Am si eu o problema cu asociatia de locatari unde apartin.In urma cu ceva timp s-a stabilit la o adunare generala a locatarilor,in lipsa celor ... (vezi toată discuția)