Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... incheiere act aditional OUG 50/2010 cu banca-abuz?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

incheiere act aditional OUG 50/2010 cu banca-abuz?

am primit invitatia bancii de a semna un act aditional pentru un credit auto luat in 2008. fata de cotatia ROBOR au mai cerut o marja
nu sunt de acord cu asta, este adevarat ca in OUG 50/2010 spune la art.37ca,, banca poate percepe o marja,, eu pina acum nu am platito si nici nu sunt de acord cu acest lucru . ce sfat imi dati ?
Intotdeauna banca percepe o marja: este vorba de diferenta de dobanda dintre banii pe care ii da cu imprumut (dobanda dvs) si banii pe care ii cere cu imprumut de la alte banci (cotatia ROBOR). Ceea ce aduce nou OUG 50/2010 este cerinta ca marja sa fie trecuta explicit in contractul dvs. Cu alte cuvinte, pana acum ati platit-o dar n-ati stiut de ea, insa incepand de acum stiti. Rata lunara de plata nu are de ce sa se schimbe.
este adevarat ca banca trebuia sa ia cunva diferenta dintre banii imprumutati mie si bani pe care banca ii ia de la alte banci. dar eu am un contract deja in derulare cu ei iar orce lucru aparut nou intre cele 2 parti trebuie stipulat intrun act aditional care trebuie semnat de ambele parti. La art 37 din oug 50 spune ca marja poate fii luata ( nu vad obligativitatea platii ei ) si mai ales ca procentul marjei este doar la latitudinea eii, adica daca banca merge prost sau au credite neperfomante tot noi sa platim asta ? mai ales ca in ultimi ani bancile in general daca au avut probleme imediat au sarit sa ia diferenta de la cei care platesc credite.
ce credeti ca se poate face din P.V.D. juridic sa nu fiu de acord cu procentul marjei solicitata de banca ?
multumesc mult
Daca aceasta marja exista si pana acum dar nu stiati de ea, si ca urmare rata nu ar suferi nicio modificare, nu aveti de ce sa nu semnati actul aditional. Dimpotriva, aveti obligatia legala in acest sens, iar contractul oricum se considera modificat in virtutea legii, chiar daca dvs refuzati.

Daca insa e vorba de o cerinta noua a bancii, care ar conduce la schimbarea conditiilor de creditare si a ratei, atunci nu aveti de ce sa acceptati. Trebuie insa sa va interesati la banca sa vedeti care e situatia. Banuiala mea e ca va aflati in prima situatie.
multumesc mult
lucrurile stau cam asa
este posibil ca eu sa nu fii stiut de aceasta marja. dar ea in contract ea nu exista.
Fac credit in auto 2008 cu dobinda variabila (pe un anumit procentaj ) dar in paragraful respectiv nu spune la ce este variabila, ci ca doar ea se poate mari sau micsora.
apare uog 50/2010 ma trezesc cu robor si marja care impreuna au majorat valoarea ratei pe care o plateam de obicei cu o suma, nu sunt de acord cu asta mai ales ca veniturile salariale de orunde ar fi ele sau micsorat.
Imi pun si urmatoarea intrebare, conform oug 50 marja ramine fixa iar robor este variabil, dar daca se intoarce indicele robor ca in 2008, ( in 2008 era peste 10%) eu ce naiba fac, cum o sa le mai platesc eu astora creditul.
Lor le este usor sa puna pe hirtie lucruri pe care noi nu suntem familiarizati cu termenii lor dar eu stiu cind in contract apar lucruri si termeni noi trebuie sa ma documentez serios ca alfel o dau in bara si va spun am vazut o gramada de lucruri pe care banca in nesatul ei incalca legea doar ca sa aiba profit
multumesc mult pentru dialog
dinu constantin a scris:

multumesc mult
lucrurile stau cam asa
este posibil ca eu sa nu fii stiut de aceasta marja. dar ea in contract ea nu exista.
Fac credit in auto 2008 cu dobinda variabila (pe un anumit procentaj ) dar in paragraful respectiv nu spune la ce este variabila, ci ca doar ea se poate mari sau micsora.
apare uog 50/2010 ma trezesc cu robor si marja care impreuna au majorat valoarea ratei pe care o plateam de obicei cu o suma, nu sunt de acord cu asta mai ales ca veniturile salariale de orunde ar fi ele sau micsorat.

Asta nu e bine. Scopul OUG 50/2010 este sa transparentizeze contractele de credit, nu sa le scumpeasca sau sa le ieftineasca. Prin urmare, dupa parerea mea, valoarea ratei n-ar trebui sa se modifice, iar dumneavoastra ar trebui sa negociati cu banca stabilirea unei marje (conform OUG) astfel incat sa se pastreze valoarea ratei.
Imi pun si urmatoarea intrebare, conform oug 50 marja ramine fixa iar robor este variabil, dar daca se intoarce indicele robor ca in 2008, ( in 2008 era peste 10%) eu ce naiba fac, cum o sa le mai platesc eu astora creditul.

Raspunsul e simplu: va refinantati creditul la alta banca, cu o marja mai mica, sau cu un credit cu dobanda fixa, refinantare care este facilitata tot de OUG 50, prin desfiintarea majoritatii comisioanelor. Dar intrebarea este gresit pusa! In lipsa OUG 50, daca s-ar duce robor iar la peste 10%, cu contractul dvs actual, banca v-ar mari oricum dobanda, iar dumneavoastra n-ati avea siguranta ca marirea dobanzii creditului dvs include doar scumpirea generala a banilor (robor) sau contine si o crestere a lacomiei bancii (marja).

In ceea ce priveste problema fundamentala "ce ma fac daca se scumpesc banii (robor)", aici lucrurile sunt discutabile: daca vreti sa nu va asumati acest risc, luati un credit cu dobanda fixa. Aparent e mai scump decat unul cu dobanda variabila, pentru ca riscul e preluat de banca. Daca riscul se materializeaza (robor creste), atunci dobanda dvs ramane nemodificata iar marja bancii scade cat e necesar, putand deveni chiar negativa. Daca nu se materializeaza (robor ramane pe loc sau scade), atunci marja bancii creste. In acel moment, puteti cauta oferte de refinantare, dar pentru refinantarea creditului cu dobanda fixa veti plati comisionul de rambursare anticipata.

Lor le este usor sa puna pe hirtie lucruri pe care noi nu suntem familiarizati cu termenii lor dar eu stiu cind in contract apar lucruri si termeni noi trebuie sa ma documentez serios ca alfel o dau in bara si va spun am vazut o gramada de lucruri pe care banca in nesatul ei incalca legea doar ca sa aiba profit
multumesc mult pentru dialog

Corect si sanatos. Fiecare om trebuie sa aiba responsabilitatea banilor sai, iar asta include si documentarea serioasa in probleme financiare.