Forum Discuţii juridice Achiziţii publice modificarea OUG34/2006 cu 76/2010
Discuție deschisă în Achiziţii publice

modificarea OUG34/2006 cu 76/2010

Buna ziua,
Cum interpretati modificarile cu privire la obligativitatea retinerii garantiei de participare , art 43'1 alin a). "cuantumul garantiei de participare ..in suma fixa de pana la 2% din valoarea estimata a contractului , dar nu mai putin decat sumele prevazute la art.278 alin 1".... care se refera la valori mai mari de 63.000 lei.
Dar pentru valori estimate mai mici de 63.000 lei cum procedati ?
Pentru valori mai mici 2%.
Multumesc,
Era vorba de a interpreta obligativitatea retinerii garantiei "dar nu mai putin de... "
Avand in vedere ca valoarea de 63.000 in euro este mai mica decat pragul de la art. 19 se poate considera ca toate achizitiile sub aceste sume sunt considerate "cumparari directe" ??
Exemplu concret:
500.000 lei
4200+0.1% din ce depaseste 420.000(0,1%x 80.000=80) =4280 lei
500.000 x 2% = 10.000
Garantia de participare o stabiliti dvs., cat vreti, intre 4280 si 10.000lei.
Pragul minim(4280) este necesar in vederea posibilitatii confiscarii garantiei in urma respingerii contestatiei de catre CNSC cf. art.278-1, nou introdus.
Daca vreti sa scapati de calculul asta sofisticat, stabiliti la 1% din valoare(sau peste), si va incadrati sigur.
Sub 63.000 se ia ca si pana acum, intre 0- 2%. Daca s-ar calcula cu formula, s-ar aplica principiul "multa munca pentru nimic". La 11.000 ar fi vreo 101 lei, ridicol.

Acum am vazut al 2-lea mesaj.
Cumpararile directe se pot face in cuantum de 15000 euro maxim pe an. Pragul este stabilit in vederea evitarii depasirii lui. Sub acest prag, in schimb se poate aplica orice procedura doriti.
Deci, nu toate achizitiile sub 63000 sunt cumparari directe. Puteti face licitatie deschisa cu incheiere de acord-cadru si finalitate electronica pentru 10lei.
vlad nicolae, moderator
Multumesc pentru mesaje.
In cazul valorilor mici ( garantii sub 100 lei ) esti obligat sa retii garantie de participare ???
ex . cerere de oferta pe mai multe loturi
Art.85 din HG 925:
" Autoritatea contractantã are obligaţia de a preciza în documentaţia de atribuire dacã pentru participarea la procedura este prevãzutã obligaţia ofertanţilor de a constitui o garanţie de participare. În cazul în care documentaţia de atribuire prevede o astfel de obligaţie, atunci aceasta trebuie sa conţinã..."

Puteti sa nu cereti deloc.
Dar nu va recomand, va veti trezi cu tot felul de neseriosi care va vor incurca. Valorile mici se pot constitui si prin depunere la casierie, ceea ce este mai usor(art.86, alin.5 din HG 925).
vlad nicolae, moderator