Forum Discuţii juridice Achiziţii publice modificarea OUG34/2006 cu 76/2010
Discuție deschisă în Achiziţii publice

modificarea OUG34/2006 cu 76/2010

Buna ziua,
Cum interpretati modificarile cu privire la obligativitatea retinerii garantiei de participare , art 43'1 alin a). "cuantumul garantiei de participare ..in suma fixa de pana la 2% din valoarea estimata a contractului , dar nu mai putin decat sumele prevazute la art.278 alin 1".... care se refera la valori mai mari de 63.000 lei.
Dar pentru valori estimate mai mici de 63.000 lei cum procedati ?
aleirgab80 a scris:

Valorile mai mici de 63.000 lei sunt cele prevazute de art. 19 din oug 34/2006, adica achizitii directe. acest fapt nu presupune derularea unei proceduri de licitatie ci achizitia directa a produselor serviciilor si/sau lucrarilor intrucat se incadreaza in suma de 15.000 euro, documentul justificativ fiind factura. nefiind necesara derularea unei proceduri de achizitie publica, va intreb cui sau pt ce sa mai cer o garantie de participare? participare la ce?
echivalentul in lei a 15.000 euro, scuze pentru eroare.
Pragul de 15.000 de euro se refera la totalitatea achizitiilor directe efectuate intrun an, . Daca am de efectuat 10 achizitii a cate 50.000 lei, cu acelasi CPV, depasesc acest prag si organizez obligatoriu procedura pentru fiecare din aceste achizitii, altfel incalc flagrant art.23 din OUG 34. Si atunci solicit si garantie de participare, obligatorie cf. OUG 76.

Pragul de 63.000 de lei se refera la valoarea unei singure achizitii si este doar in legatura cu retinerea garantiei de participare in caz de contestatie.Nu are legatura cu pragurile valorice pentru stabilirea tipurilor procedurilor sau a achizitiilor directe.