Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitii publice - se pot interzice achizitiile ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitii publice - se pot interzice achizitiile directe prin act administrativ?

Buna ziua! As dori o sugestie cu privire la posibilitatea interzicerii ( prin act administrativ, de ex. o hotarare de consiliu ) a achizitiilor directe, pentru a se evita incheierea contractelor administrative cu aceiasi prestatori de servicii (prin SEAP, bineinteles) astfel incat sa nu mai existe suspiciunea ca ordonatorul de credite consimte la aceasta stare. Va multumesc !
Conform notificării ANRMAP din data de 22.02.3012, dacă valoarea estimată a contractului ce se doreşte a fi atribuit este sub pragul de 15.000 €, fără TVA, şi se încadrează în prevederile art. 27(5), art. 28(3) şi art. 29(3) din OUG nr. 34/2006, la completarea formularului de anunţ /invitaţiei de participare se va justifica alegerea proceduri respective. Nu cred ca o hotărâre de consiliu reprezintă o justificare pentru aplicarea unei proceduri de achiziție publică în cazul acestor achiziții. Pentru a se evita orice suspiciune, așa cum spuneți dumneavoastră, se poate aproba o procedură care să asigure maximă transparență achizițiilor(publicarea invitațiilor de participare în presă, pe site-ul instituției, transmiterea invitației către un număr minim de potențiali ofertanți, etc.). În cazul contractelor de valori mai mari care se situează sub pragul de 15.000 euro, fără TVA, o altă soluție ar fi aplicarea unei proceduri de achiziție publică pentru atribuirea unui acord-cadru pe o perioadă de maxim 4 ani a cărui valoare maximă estimată să depășească pragul pentru cumpărarea directă.

Va multumesc !