Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii somaj tehnic

Buna,
stie cineva,daca pentru somajul tehnic se platesc toate contributiile( somaj, CAS,impozit etc) ca si la ceilalti angajati si daca se deduce vreo suma din contributiile pentru somaj care se vireaza catre AMOFM.

Multumesc
Da, se platesc toate contributiile , si nu se deduce din contributia la fondul de somaj ( cei 75 % din salariul de baza brut pe perioada intreruperii activitatii se achita din fondul de salarii).
Asa zisul somaj tehnic este o cauza de suspendare a CIM in baza art 52 (d) si deci nu se retine si nu vireaza somaj, nu constituie stagiu de cotizare la somaj, doar la cas si cass.
Art. 52. - (1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;
b) ca sanctiune disciplinara;
c) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti;
d) in cazul intreruperii temporare a activitatii, fara incetarea raportului de munca, in special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
e) pe durata detasarii.
″(2) in cazurile prevazute la alin. (1) lit. a), b) si c), daca se constata nevinovatia celui in cauza, salariatul isi reia activitatea anterioara platindu-i-se, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, o despagubire egala cu salariul si celelalte drepturi de care a fost lipsit pe perioada suspendarii contractului.″ (Legea nr. 371/2005)
Art. 53. - (1) Pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului salariatii beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75 % din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.(2) Pe durata intreruperii temporare prevazute la alin. (1) salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.