Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... întrebare iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

întrebare iesire din indiviziune

sîntem proprietar1 si proprietar2(eu) pe o casa cu gradina de 800 mp compusa din : demi-sol un apartament plin de igrasie de aprox 70 mp(2 camere, baie, bucatarie) + beci aprox 70 mp. La parter un apartament f. f. frumos de 150 mp(4 camere, baie, bucatarie). În pod 2 camere(una aprox 10 mp si alta aprox 6 mp), cu acces doar de la parter. Partile sînt urmatoarele : proprietar1 : 5/8 de constructie si 2/8 de gradina. Proprietar2(eu) : 3/8 de constructie si 6/8 de gradina.
Proprietar1 vrea sa iese din indiviziune si cere apartamentul f. f. frumos, obligatoriu podul cu cele 2 camere si sustine ca eu o sa am demi-solul cu igrasie si o suma oarecare de bani.
1) Exista un judecator care sa fie de acord cu asa nedreptate ? Caci eu sustin ca este o nedreptate ca eu sa stau cu picioarele în igrasie sau chiar sa cheltuiesc o gramada de bani pt a rezolva igrasia
si el sa stea într-un apartament fara nici o problema.
-----------------------------------------------------------------------------
Eu doresc 3/8 din demi-sol(nu ma deranjeaza un zid care sa desparta partile mele de ale lui), eu doresc 3/8 din apartamentul frumos(nu ma deranjeaza un zid care sa desparta partile mele de ale lui) si doresc 3/8 din camerele de sus.
2) Exista un judecator care sa fie de acord cu asa ceva ? Bineînteles ca în acest caz Proprietar1 sustine ca este nedrept dar eu cred ca este f cinstit.
multumesc anticipat
jpgroussard, utilizator
ce ceri tu este corect....dar trebuie ca in cadrul procesului de partaj sa solicitati o expertiza care sa constate starea imibilului si fpatul daca acesta este comod partajabil in natura care ar fi acea partajare......daca nu este comod partajabil atunci sa dea bunul in tot unuia care va plati celuilalt cota parte din valoarea sa.....