Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot plati o sulta dupa 20 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot plati o sulta dupa 20 de ani

In urma cu 20 de ani, instanta a hotarat in urma dezbaterii mostenirii, plata unei sulte de 9000 lei in conditiile in care imobilul a fost evaluat la 25000 lei. Aceasta sulta nu s-a platit niciodata. Dupa 3 ani a intervenit prescriptia. In prezent suntem in faza de a vinde acest imobil. Este foarte probabil ca cei de la Cartea Funciara sa ceara dovada sultei, in conditiile in care sulta apare pe certificatul de mostenitor. Pentru a evita procedura judecatoreasca de a cere constatarea indeplinirii prescriptiei, nu pot plati aceasta sulta? Conform denominalizarii, pot plati 0,9 prin mandat postal? Va multumesc anticipat.
In cazul actiunii de constatare a prescriptie, aceasta se face impotriva celui caruia trebuia sa i se plateasca sulta? Daca da, acesta adica paratul fiind in Bucuresti pot face actiunea aici, in conditiile in care imobilul este in Jud Olt, iar reclamantul are domiciliu flotant in Bucuresti.
ania popescu a scris:

Multumesc pentru raspuns. Datorita acestei neplati, nu va da nicio declaratie ca a primit sulta. Ne gandeam ca era mai simplist sa facem dovada acestei plati, platind efectiv decat sa mai initiem actiune. Actiunea ar dura ca intindere in timp pe cand plata s-ar face mai rapid. In acest sens noi am putea sa facem aceasta dovada, necesara la vanzare.

Daca doriti plata acestei sulte, chiar si dupa 20 de ani, fiind deja prescrisa, nu va impiedica nimeni sa faceti acest lucru, daca si creditorul este de acord, desigur!

Este important insa, pentru radierea sarcinii, sa existe un inscris autentificat de notar prin care "creditorul-beneficiarul sultei" sa declare ca a primit sulta si ca solicita radierea sarcinii din C.F.

Ar trebui sa existe si o alta declaratie a creditorului, in cadrul aceluiasi inscris, prin care acesta declara ca nu mai are nici o alta pretentie prezenta/viitoare cu privire la debit.
cermak gruianu a scris:

ania popescu a scris:

Multumesc pentru raspuns. Datorita acestei neplati, nu va da nicio declaratie ca a primit sulta. Ne gandeam ca era mai simplist sa facem dovada acestei plati, platind efectiv decat sa mai initiem actiune. Actiunea ar dura ca intindere in timp pe cand plata s-ar face mai rapid. In acest sens noi am putea sa facem aceasta dovada, necesara la vanzare.

Daca doriti plata acestei sulte, chiar si dupa 20 de ani, fiind deja prescrisa, nu va impiedica nimeni sa faceti acest lucru, daca si creditorul este de acord, desigur!

Este important insa, pentru radierea sarcinii, sa existe un inscris autentificat de notar prin care "creditorul-beneficiarul sultei" sa declare ca a primit sulta si ca solicita radierea sarcinii din C.F.

Ar trebui sa existe si o alta declaratie a creditorului, in cadrul aceluiasi inscris, prin care acesta declara ca nu mai are nici o alta pretentie prezenta/viitoare cu privire la debit.

Daca ar fi sa platesc acesti bani, aplic denominarea? Asta ar fi partea avantajoasa a mai face plata. Multumesc pentru raspuns.
Puteti sa ii faceti si oferta reala, la executorul judecatoresc, nu neaparat trebuie sa se prezinte la notar. Executorul il cheama sa ridice banii, daca nu se prezinta ii consemneaza intr-un cont pe numele beneficiarului si intocmeste un proces-verbal, care este act autentic si pe baza caruia puteti radia sulta din cartea funciara.

Dar, avand in vedere timpul indelungat scurs de la exigibilitatea datoriei, eu va recomand solicitarea in instanta a constatarii prescriptiei si, dupa obtinerea hotararii jud. def. si irevoc. si dupa radierea sultei, sa ii dati totusi informal o suma de bani persoanei respective, pt a scapa de obligatia morala.
Cea legala s-a stins. Ideea e ca si persoana a fost "lenesa", in sensul ca nu a solicitat in termenul legal ( de 3 ani) executarea silita.
adutescu a scris:

Puteti sa ii faceti si oferta reala, la executorul judecatoresc, nu neaparat trebuie sa se prezinte la notar. Executorul il cheama sa ridice banii, daca nu se prezinta ii consemneaza intr-un cont pe numele beneficiarului si intocmeste un proces-verbal, care este act autentic si pe baza caruia puteti radia sulta din cartea funciara.

Dar, avand in vedere timpul indelungat scurs de la exigibilitatea datoriei, eu va recomand solicitarea in instanta a constatarii prescriptiei si, dupa obtinerea hotararii jud. def. si irevoc. si dupa radierea sultei, sa ii dati totusi informal o suma de bani persoanei respective, pt a scapa de obligatia morala.
Cea legala s-a stins. Ideea e ca si persoana a fost "lenesa", in sensul ca nu a solicitat in termenul legal ( de 3 ani) executarea silita.

Multumesc frumos pentru raspuns. Sunt un pic nelamurita daca aceasta suma trebuie actualizata.