Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

am si eu o intrebare.....in cazul in care fac un accident cu masina personala plina de oameni pe un drum forestier pot fii acuzat penal...accidentul sa intamplat cu realitate azi....nu am fost eu soferul ci logotnica mea a fost una din pasageri care a fost taiata la mana si a pierdut si sarcina din cauza accidentului......il putem da in judecata. va multumesc anticipat.
Logodnica dvs. poate sa depuna plangere impotriva soferului care a comis accidentul , plangere intemeiata pe disp.art.184 al.2. rap.la art.182 al.2 c.pen.- vatamare corporala din culpa- fapta presupune producerea urmatoarelor consecinte: pierderea unui simt sau organ, incetarea functionarii acestora, o infirmitatea permanenta fizica sau psihica, slutirea, avortul ori punerea in primejdie a vietii persoanei.
Daca va avea si un certificat medico-legal din care sa rezulte un anumit nr. de ingrijiri medicale dar si faptul ca avortul este rezultatul accidentului produs incadrarea poate fi si pe al. 1 al art.184 c.pen.rap.la art.180, 181 sau 182 in functie de zilele de ingrijiri medicale constatate.
Aceasta de asemenea are posibilitatea sa se consituie parte civila in procesul penal cu daune materiale si morale.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat