Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... PFA in strainatate-Germania
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

PFA in strainatate-Germania

Buna ziua, am si eu o intrebare, o firma din Germania care are un fast-food poate avea in local sa lucreze o PFA din Romania pe baza de contract de colaborare? daca da exista o limita de timp? Multumesc.
numai pe baza de permis de lucru ( " arbeitserlaubniss" ) eliberat de Oficiul Fortelor de Munca din landul respectiv (" Arbeitsamt " ). Copntractul trebuie depus spre inregistrare in vederea eliberarii permisului si a autorizatiei impreuna cu documentatia PFA din care sa rezulte compatibilitatea autorizarii cu normele germane. Uzanta este de 1 an, dar poate diferi din land in land ( diferenta sensibila ). Anterior era necesara si dovada din partea beneficiaruklui - angajator (Arbeitsansteller, Beschaeftiger) german ca nu a gasit o oferta nationala ( locala ) echivalenta,in aceeasi termeni - conditii - costuri, nationalii germani fiind prioritar-recomandati si preferati, dar la acest momnent din lipsa cde timp nu va pot preciza eventuale modificari in speta.Viel Glueck u. bis bald!
Acest lucru este valabil si pt Anglia ( UK )?