Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... În ce fel te poate afecta în Romania dacă ai ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

În ce fel te poate afecta în Romania dacă ai declarat faliment personal în UK?

Buna .As dori sa intreb in ce fel te poate afecta in Romania daca ai declarat faliment personal in Anglia.
Manuela Rășină, administrator
Uite un mod in care te poate afecta:
1. In momentul in care ai declarat faliment in UK, esti obligat sa declari toate bunurile mobile si imobile, toate averile, conturile, etc detinute in Romania. (mai precis, UK are jurisdictie asupra tuturor bunurilor oriunde ar fi ele, indiferent de tara, Romania, Italia, etc.)
Iti pierzi dreptul de proprietate asupra tututor averilor, oriunde ar fi ele.
Daca nu le declari in UK in lista de avere, uite aici pedepsele: [ link extern ] /
2. Ori de cate ori esti intrebat daca ai declarat faliment vreodata, esti obligat sa raspunzi DA (nu conteaza tara unde esti intrebat sau tara in care ai declarat falimentul).
Daca raspunzi NU, e infractiune.
Bineinteles, scorul tau de credit este distrus in Romania, sau oriunde, pe o perioada lunga.

Daca aveti bunuri in Romania, daca obtineti venituri, etc.. puteti fi executat silit in cazul in care nu le declarati si nu sunt luate in evidenta. Asta, pe langa toate sanctiunile enuntate mai sus. Situatia este destul de delicata.
Company Advising, utilizator
Daca o firma e declarata falimentara , ce legatura are cu bunurile personale ?
Nu vă afectează cu nimic. Tot ce scrie in linkul pus aic mai susi, este strict pentru cetățenii britanici și "care locuiesc in Anglia".
Scrie destul de clar acolo!

Dacă sunteți cetățean britanic, da, vi se aplica si vă afectează și în România.

In rest, in Romania nu trebuie sa mințiti "dacă" sunteți întrebat vreodată
In rest, mai nimic.
România, nu are o așa lege.
Și chiar daca ar avea, in comparație cu alte tari, ați avea doar câteva restricții privind faptul că nu ați mai putea fi administrator de firmă, mandatarul altuia in diferite situații, etc.
In rest, o luați de la zero. Nu este nimic grav.

kyrakyra_65 a scris:

Daca o firma e declarata falimentara , ce legatura are cu bunurile personale ?

Niciuna!

Întrebarea era pentru, faliment personal.