Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 161/2010
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 161/2010

Legea se aplica pentru toate contractele incheiate, chiar si cele aparute inaintea Legii?
Daca am un contract incheiat cu Orange cu un an in urma, cu perioada contractuala de 2 ani, pot rezilia contractul in orice moment?
Da, legea 161 se aplica atat pentru contractele semnate incepand cu data publicarii cat si pentru cele semnate inainte. Da, poti rezilia in orice moment.

Fa o cerere in scris catre ei, datata si semnata de catre tine si depune-o la un punct de lucru de al lor. Daca nu iti vor da raspuns in maxim 10 zile, te poti adresa in scris ANPC-ului si ANCOM si sa reclami faptul ca operatorul iti incalca drepturile de consumator. Aceste 2 institutii vor cerceta reclamatia ta si pot amenda operatorul.

Daca operatorul continuta sa iti trimita facturi ulterior, aceasta inseamna ca intelege sa nu reziliere contractul si atunci poti sa-l dai in judecata si sa ii ceri daune. Daca nu ai beneficiat de la operator de vreo oferta, subventie telefon sau alt aparat, atunci ai sanse mai mari de castig.