Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... autorizare pentru consolidare,extindere,masardare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

autorizare pentru consolidare,extindere,masardare

ce acte imi trebuie pentru a obtine certificatul de urbanism si autorizatia pentru consolidare, extinderea si masardarea unui imobil
Lista principalelor etape:

- sa obtineti de la Primaria teritoriala Certificatul de Urbanism pentru consolidare, extindere, mansardare;
- sa comandati unui Proiectant - Arhitect membru OAR, un proiect tehnic faza PAC pentru consolidare, extindere, mansardare ;
- sa obtineti, pe Proiectul tehnic + Memorii (Rezistenta + Arhitectura), avizul Inspectoratului in Constructii teritorial;
- sa platiti taxele aferente (printre care Taxa pe valoarea declarata a constructiei)
- sa obtineti de la Primaria teritoriala Autorizatia de construire pentru consolidare, extindere, mansardare;
- sa contractati (daca nu executati in regie proprie) cu o firma de constructii – Constructorul, edificarea cladirii, conform avizelor si Proiectului tehnic vizat spre neschimbare;
- sa va angajati un Diriginte de santier;
- sa urmariti si sa convocati partile implicate la receptii pentru toate fazele determinante;
- sa completati „Cartea Constructiei” cu inscrisurile si documentele legale;
- sa faceti receptia finala la terminarea lucrarilor, cf. prevederilor legale in vigoare.
- sa faceti intabularea proprietatii (constructie);
- sa inscrieti constructia pe rolul fiscal.

Pentru detalii despre CU si AC, vizitati site-ul Primariei teritoriale.
Baza o constituie titlul de proprietate asupra terenului si documentatia cadastrala aferenta acestuia.
legalmgm, utilizator