Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cecuri fara acoperire
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cecuri fara acoperire

sunt in instanta pentru emitere de cecuri fara acoperire ce se va intampla
Depinde de calitatea pe care o aveti in cadrul procesului. In conditiile in care aveti calitatea de invinuit/inculpat puteti fi condamnat cu executare sau cu suspendarea pedepsei precum si cu obligatia de a platii creditorului/beneficiarului filei CEC suma inscrisa in cuprinsul acesteia.
buna ziua ! nu sunt specialist in domeniul juridic, dar daca doriti o informatie legata de cazul dvs., eu personal am fost in situatie similara, CEC fara acoperire in val. de 80.000 ron (lei noi), dar am primit doar o amenda administrativa de 1.000 ron si 145 ron chelt. judiciare, fara a fii obligata sa onorez contravaloarea filei CEC.

Dar fac precizarea ca aceasta fila CEC a fost lasata in alb, doar garantie, iar pe parcursul colaborarii cu acel furnizor am facut plati repetate, soldul invocat de el nu l-am contestat.

Nu am fost citata la procuror, doar la Politie.
Probabil am avut mult noroc, desi am purtat aceasta povara timp de 4 ani, fiind nevinovata (fostul sot era capul afacerii), eu eram doar administratorul firmei in acte.