Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima casa

Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu conditiile legate de programul Prima casa. Exista vreo lege prin care mi se interzice inchirierea cu contract de inchiriere a casei cumparate prin acest program. In contract zice ceva de instrainari de bunuri si bunuri ipotecate. Va multumesc anticipat.
Atunci cand doua parti agreeaza sa cedeze/ accepte in folosinta un bun imobil, contra unui beneficiu lunar (chiria, suma de bani), vor inregistra acel contract la Administratia Financiara. Banca nu are nicio interventie aici, banca doar finanteaza achizitia imobilului inchiriat ulterior.

Totusi, in contractul de inchiriere, unele banci solicita inserarea unei clauze ce stipuleaza ca, in situatia in care debitorul (proprietarul) va intra in incapacitate de plata, iar banca va fi nevoita sa execute garantia, inceteaza, implicit, si contractul de inchiriere. Lucru absolut firesc, din moment ce nu mai exista obiectul contractului de credit.

Exista banci care ar putea interzice inchirierea locuintei achizitionate prin Prima Casa, pe considerent ca interesul Statului este sa ajute familiile tinere sa isi achizitioneze mai facil o locuinta si nu sa incurajeze investitiile, respectiv obtinerea de venituri suplimentare din inchirierea spatiului.

Este de inteles insa ca nu toate aplica aceleasi reguli. Depinde de la caz la caz, de la banca la banca, iar raspunsul concret se afla in contractul de credit pe care solicitantul il semneaza cu banca finantatoare sau pur si simplu sa intrebati direct la banca.

Legea 368/2009 pentru aprobarea OUG nr. 60/2009 privind unele masuri in vederea implementarii programului Prima casa interzice instrainarea imobilului pe o perioada de 5 ani.

"In baza contractului de garantare, asupra imobilelor achizitionate in cadrul programului «Prima casa» se instituie in favoarea statului roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, un drept de ipoteca legala de rangul I pe toata durata contractului, cu interdictia de instrainare a locuintei pe o perioada de 5 ani si interdictia de grevare cu sarcini a acesteia pe toata durata creditului".
Inchirierea nu este instrainare, dar unele banci pot interzice chiar si inchirierea.