Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa...

...cunoaste cineva ce se intampla daca cel care a cumparat prin program ramburseaza anticipat creditul(castig la loto sau o mostenire de la o matusa) statul roman isi sterge ipoteca legala si interdictiile aferente astfel incat imobilul sa poate fi instrainat oricui inainte de expirarea celor 5 ani?...am cautat prin legislatie si nu am gasit decat ce se intampla daca cel care are creditul nu-l mai poate plati si decide sa instraineze imobilul impreuna cu creditul tot catre o persoana eligibila...
Am gasit ceva, nu stiu daca va ajuta...
HG119/2010
i) accepta sa efectueze formalitatile de inscriere/radiere in/din cartea funciara a ipotecii legale asupra locuintei achizitionate in cadrul programului in favoarea statului roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, precum si cele de notare/radiere in/din cartea funciara a interdictiei de instrainare pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini pe toata durata finantarii. Inscrierea ipotecii legale si notarea interdictiilor se efectueaza in temeiul contractului de garantare, iar radierea ipotecii legale si a interdictiilor se face in baza deciziei FNGCIMM;
................................................................................................
k) finantatorii sunt obligati sa mentina criteriile prevazute la lit. b), c), d), f), g), i) si i1) pe intreaga durata de derulare a contractelor de finantare incheiate in conditiile programului."

Cred ca se poate vinde... cel interesat nu mai e sub contract, practic iese din program.

[ link extern ]
pai daca cineva invoca specula sa o dovedeasca, altfel suntem in prezenta unei garantii la un drept de creanta..care garantie inceteaza cu stingerea dreptului de creanta...
chiar daca ar fi existat o dispozitie contrara, aceasta ar fi adus adingere dr de prop alea alea...