avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa...

...cunoaste cineva ce se intampla daca cel care a cumparat prin program ramburseaza anticipat creditul(castig la loto sau o mostenire de la o matusa) statul roman isi sterge ipoteca legala si interdictiile aferente astfel incat imobilul sa poate fi instrainat oricui inainte de expirarea celor 5 ani?...am cautat prin legislatie si nu am gasit decat ce se intampla daca cel care are creditul nu-l mai poate plati si decide sa instraineze imobilul impreuna cu creditul tot catre o persoana eligibila...
Cel mai recent răspuns: ContSters214051 , utilizator 18:18, 31 August 2011
Am gasit ceva, nu stiu daca va ajuta...
HG119/2010
i) accepta sa efectueze formalitatile de inscriere/radiere in/din cartea funciara a ipotecii legale asupra locuintei achizitionate in cadrul programului in favoarea statului roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, precum si cele de notare/radiere in/din cartea funciara a interdictiei de instrainare pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini pe toata durata finantarii. Inscrierea ipotecii legale si notarea interdictiilor se efectueaza in temeiul contractului de garantare, iar radierea ipotecii legale si a interdictiilor se face in baza deciziei FNGCIMM;
................................................................................................
k) finantatorii sunt obligati sa mentina criteriile prevazute la lit. b), c), d), f), g), i) si i1) pe intreaga durata de derulare a contractelor de finantare incheiate in conditiile programului."

Cred ca se poate vinde... cel interesat nu mai e sub contract, practic iese din program.

[ link extern ]
pai daca cineva invoca specula sa o dovedeasca, altfel suntem in prezenta unei garantii la un drept de creanta..care garantie inceteaza cu stingerea dreptului de creanta...
chiar daca ar fi existat o dispozitie contrara, aceasta ar fi adus adingere dr de prop alea alea...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titular - prima casa alegzandra22 alegzandra22 Sotul meu a achizitionat o casa prin programul \\\\"prima casa\\\\" cu o luna inainte sa ne casatorim. Exista vreo solutie prin care am putea sa fim amandoi ... (vezi toată discuția)
Transmiterea obligatiei ipoterare cumparatorului de buna credinta participant la licitatie nicolaeelena nicolaeelena Particip, in calitate de cumparator , la o licitatie organizata de o persoana juridica care vinde un apartament ipotecat de un girant, persoana fizica. Asupra ... (vezi toată discuția)
Interdictii imobil ipotecat luciaro luciaro daca am un imobil ipotecat si in contractul cu banca nu se precizeaza nici o interdictie in acest sens, pot sa fac modificari la imobil fara acordul( stirea) ... (vezi toată discuția)