Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA livrari intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

livrari intracomunitare

O societate comerciala achizitioneaza o masina second hand din UE care intra in activul firmei.Deoarece taxa de inmatriculare este prea mare vinde masina(cu TVA 19% la valoarea de achizitie).Masina este cumparata de un dealer auto la care intra in fondul de marfa.Dealerul revinde masina in UE.Intrebare: la vanzarea masinii in UE dealerul factureaza cu TVA la marja de profit sau fara TVA si se aplica taxare inversa?
daca dealerul a dedus tva aferenta achizitiei nu poate vinde bunul in regim special second hand.

daca masina se vinde unei firme din ue, cu cod tva valabil, se vinde fara tva.

daca masina se vinde unei persoane obisnuite, se vinde cu tva