Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie sub sanctiunea amenzii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie sub sanctiunea amenzii

copilul meu in varsta de 18 ani a fost chemat la politie fiind reclamat de o domnisoara, el nu a facut nimic. in citatie scrie despre art.198 Cod Procedura Penala si ca are dreptul sa se prezinte cu un aparator.
Si tot aici specifica dosar penal nr xxxxx/2010.
de ce nu ascris reclamanta in citatie motivul

2720722520039, utilizator
In primul rand citatiile sunt formulare tipizate pe care nu partile vatamate le scriu.
Apoi aveti trecut pe citatie motivul cercetarii- art 198 c.pen.-actul sexual cu o minora.
Continutul plangerii il veti afla de la organul de urmarire penala atunci cand fiul dvs. se va prezenta pentru audiere.
Angajati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna seara. Sunt mama copilului care are citatie.
Din spusele copilului si acuzatiile pe care ni le aduce persoana care a depus plangere impotriva lui, credem ca este nevinovat.
Persoana respectiva este mai mare in varsta fata de el, nu este vorba despre un act sexual.
Va rugam frumos sa ne mai dati detalii daca aveti timp si puteti si informativ sa ne spuneti cat costa reprezentarea unui avocat in momentul in care vom merge la politie.

Va multumim anticipat
2720722520039 a scris:

Buna seara. Sunt mama copilului care are citatie.
Din spusele copilului si acuzatiile pe care ni le aduce persoana care a depus plangere impotriva lui, credem ca este nevinovat.
Persoana respectiva este mai mare in varsta fata de el, nu este vorba despre un act sexual.
Va rugam frumos sa ne mai dati detalii daca aveti timp si puteti si informativ sa ne spuneti cat costa reprezentarea unui avocat in momentul in care vom merge la politie.

Va multumim anticipat

Atunci cum va explicati incadrarea juridica?Textul art.198 arata ca victima sa nu fi implinit varsta de 15 ani,sau 18 ani (alin.2).Daca intr adevar are peste 18ani,nu aveti de ce va teme.In ceea ce priveste angajarea unui avocat ,onorariile difera.Daca fiul dvs.nu si poate permite un avocat,i se va daun avocat din oficiu.
Nu este vorba despre actul sexual cu o minora. Art. 198 Cpp spune ca o sa primeasca amenda daca nu se prezinta.

Asa ca, fiul dvs. sa mearga acolo si sa vada pentru ce este chemat. Poate merge si insotit de avocat daca doreste.

2720722520039 a scris:

in citatie scrie despre art.198 Cod Procedura Penala si ca are dreptul sa se prezinte cu un aparator.
Da, asa este colega are dreptate.Eu m-am aflat in eroare198 cp.cu 198 cpp.