Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am consumat alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am consumat alcool la volan

este posibil sa m-i se anuleze permisul?
Este posibil, alaturi de pedeapsa principala sa vi se anuleze si permisul de conducere ca si pedeapsa complementara. Dar asta depinde multi factori.
Depinde de concentratia de alcool pe care ati avut-o si daca ati condus pe drum public.
Infractiunea prev de art.87 al.1 din Oug.195/200 prevede ca este infractiune conducerea pe drumurile publice a unui autovehicol sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80g/l alcool pur in sange si se pedepseste cu inchisoarea de la 1-5 ani.
In situatia condamnarii printr-o hotarare defintiva pentru aceasta infractiune permisul se anuleaza.
Doar daca veti fi condamnat de catre instanta ca urmare a conducerii sub influenta bauturilor alcoolice , cu conditia ca valoarea alcoolemiei sa constituie infractiune .
Pentru continuarea discutiei aveti la indemana optiunea raspunde si nu aceea de a deschide un alt topic ( dosarul nu a ajuns la judecatorie).
In faza de urmarie penala cat si la instanta este necesar sa va angajati avocat care sa va consilieze si sa va administreze probe in aparare potrivit imprejurarilor comiterii faptei cat si circumstantelor personale.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat