avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatie de handicap

va rog sa-mi spuneti daca sora mea a decedat in 23 iulie mai primeste pensia de hand.. luna asta/? postasul nu a adus-o inca . muktumiri
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:42, 29 Iulie 2010
Din Legea 448/2006:
Art. 57. -
...
(4) Plata prestaţiei sociale se face începând cu luna următoare depunerii cererii şi încetează cu luna următoare încetării dreptului la prestaţia socială respectivă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! AlbertCaf AlbertCaf Imi puteti spune, va rog, daca persoana cu handicap grav a decedat pe 10 decembrie, se va beneficia de indemnizatie de insotitor pe luna decembrie ( completa, ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de indemnizatia de insotitor pentru luna in care a decedat persoana cu handicap? simiuc_gelu simiuc_gelu Dacă persoana cu handicap grav a decedat pe 4 aprilie, se va beneficia de indemnizatie de insotitor pe luna aprilie ( completa, zilnica sau nimic ) ? La ... (vezi toată discuția)
Certificat grad handicap bastti bastti Buna Oare cand se pune in plata un certificat grad handicap primit in 02.07.2015 . Am tot cautat si nu gasesc Multumesc frumos (vezi toată discuția)