Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare agentie de turism
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare agentie de turism

Doresc sa infiintez o agentie de turism.Am brevet de manager pentru o agentie detailista, dar sunt si economista.Eu lucrez in alta parte, loc de munca la care nu vreau sa renunt, cu norma intreaga.ACUM:pot infiinta agentia avand contract de munca partial de 2 ore ca si manager?Sau sa ma trec doar ca administrator -cu brevet-si sa angajez pe cineva cu norma intrega ?(tinand cont ca nu pot infiinta o societate fara sa am un angajat cu norma intreaga)Pot sa-mi tin singura contabilitatea fara sa-mi fac contract de munca?
Puteti infiinta societatea avand un contract de munca pe timp partial.

Pentru a tine contabilitatea este nevoie sa existe o forma contractuala de colaborare - contract de munca sau contract de prestari servicii. Puteti include in atributiile dvs. pt contractul de munca pe timp partial si mentinerea contabilitatii.
As dori sa stiu daca se poate sa deschid o firma , un fel de agentie de turism , dar sa am activitate doar pe net , in sensul ca voi colabora cu hotelurile din tara si voi face rezervari direct de pe site-ul meu , dar nu stiu daca se poate fara sa am licenta sau brevetul de turism. Eu sunt studenta la ase la turism si inca nu am licenta , dar nu am nevoie de sediu doar de firma.
ramona_c a scris:

As dori sa stiu daca se poate sa deschid o firma , un fel de agentie de turism , dar sa am activitate doar pe net , in sensul ca voi colabora cu hotelurile din tara si voi face rezervari direct de pe site-ul meu , dar nu stiu daca se poate fara sa am licenta sau brevetul de turism. Eu sunt studenta la ase la turism si inca nu am licenta , dar nu am nevoie de sediu doar de firma.

O firma poti deshide, dar nu o agentie de turism.Pentru a deschide o agentie de turism ai obligatoriu nevoie de brevet de turism si de un sediu.
Si nu se poate altfel sa fac asta decat daca am agentie de turism?
ramona_c a scris:

Si nu se poate altfel sa fac asta decat daca am agentie de turism?

Nu prea cred ca poti.Pentru ca nu poti emite factura pentru rezervari decat daca esti agentie de turism.Poti efectua alt gen de servicii turistice care pot intra pe 704. "Ven.din lucrari exec.si servicii prestate ".