Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recunoastere titlu doctor luat in CE inainte de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recunoastere titlu doctor luat in CE inainte de aderarea Romaniei

Subiect:
- persoana care are titlul de doctor emis de o universitate din Anglia dar inainte de aderarea Romaniei la CE, are problema ca NU I SE RECUNOASTE / ASIMILEAZA acest titlu in tara.
- actual : ce posibilitati sunt pentru a reverifica/actualiza/corecta situatia?
- exista LEGI la nivel european - OBLIGATORII - si care pot fi invocate la Min. Educatei, etc.
- daca DA, care sunt ele si care e procedura legala (pana la o eventuala chemare in fata justitiei) ?
Cu multumiri anticipate,
Cristian Nicolae
Adresati-va Centrului Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor In acest sens,actele necesare pentru echivalarea diplomelor de doctorat sunt:
1. Cerere adresată Ministrului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului prin care se solicită echivalarea actului de studii:
■ formularul tipizat poate fi descărcat de la adresa [ link extern ]
■ se vor menţiona adresa poştală exactă a solicitantului, numărul de telefon şi o adresă e-mail,
■ pentru Republica Moldova se va specifica scopul (academic sau profesional) pentru care se solicită echivalarea;
2. Diploma de doctor în ştiinţe (pentru toate tipurile de doctorat şi toate domeniile de studii universitare de doctorat - conform O.M. 4843/2006) ce urmează a fi supusă echivalării:
■ în copie simplă şi
■ traducerea legalizată, cu excepţia limbilor de circulaţie internaţională (engleză, franceză, germană, spaniolă, italiană - conform Regulamentului CNRED);
■ menţionăm că toate actele de studii trebuie să fie vizate cu Apostila de la Haga de autorităţile competente din ţările emitente pentru statele care sunt părţi ale Convenţiei privind Apostila de la Haga,
■ iar pentru celelalte state diplomele vor fi supralegalizate sau vor fi însoţite de Adeverinţa de autenticitate emisă de către autorităţile competente din ţara de provenienţă;
3. Teza de doctorat în original – tipărită şi în format electronic securizat (CD Read Only sau DVD Read Only);
4. Rezumatul tezei de doctorat în limba română (10 – 20 pagini în funcţie de domeniu şi specializare):
■ este de recomandat să se prezinte şi rezumatul tezei de doctorat în limba română în format tipărit sau electronic, acest document fiind cerut de Comisiile de specialitate ale CNATDCU;
5. Alte documente adiţionale (diploma de bacalaureat, diploma de licenţă) în copia lor simplă legalizată şi/sau traducere legalizată, după caz:
■ este obligatoriu pentru diplomele de licenţă obţinute în străinătate echivalarea acestora anterior procedurii de echivalare a studiilor doctorale;
6. Procură notarială, dacă este cazul la eliberarea atestatului pentru că titularul nu este prezent;
7. Documente personale de identificare, în copie simplă şi traducere legalizată (după caz):
■ actul de identitate – buletin de identitate sau carte de identitate,
■ dovada de schimbare a numelui – în cazul în care numele înscris pe diplomă nu mai coincide cu cel din actul de identitate;
8. Copie simplă după chitanţa plăţii sumei aferente:
■ suma percepută pentru echivalarea unei diplome de doctor în ştiinţe este de 50 RON.
Stimate Domn,
Va multumesc pentru TOATE precizarile (nu numai pe tema intrebarii formulate)
Si eu am problema cu anii de Politehnica (5) pe "stil vechi".. deci o sa indraznesc sa Va mai deranjez.
Va rog sa-mi precizati insa ce presupune (schematizat) acea "apostila de la Haga"
si daca se refera DOAR la diploma de doctor obtinuta sau si la alte acte.
Normal cred ca asa ar fi - DOAR pt diploma obtinuta in Anglia.
Cu stima
Cristian Nicolae
Doar pentru diploma obtinuta in Anglia ... Marea Britanie este stat semnatar al Conventiei de la Haga din 5 Octombrie 1961 privind simplificarea procedurii supralegalizarii actelor ce vor fi folosite in strainatate.
Va multumesc!

Asta presupune deci solicitare catre respectiva institutie emitenta a titlului si apoi ei sa trimita actul sau o adresa oficiala catre solicitantul din Romania.