Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Legalizare diplome studii obtinute in afara Romaniei
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Legalizare diplome studii obtinute in afara Romaniei

Pe site-ul Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor
[ link extern ] /
la Echivalarea diplomelor de doctorat
scrie
"#Diploma de doctor în ştiinţe (pentru toate tipurile de doctorat şi toate domeniile de studii universitare de doctorat - conform O.M. 4843/2006) ce urmează a fi supusă echivalării:
o în copie xerox şi
o traducerea legalizată, cu excepţia limbilor de circulaţie internaţională (engleză, franceză, germană, spaniolă, italiană - conform Regulamentului CNRED);"

Nu imi este clar, la cele din limbile mai sus mentionate se poate legaliza diploma in aceea limba?
Notarii spun ca nu legalizeaza decit diplome traduse in Romana si nu pun stampila sa mentioneze copia xerox este comform cu originalul.

2. Din textul de mai sus se intelege ca este necasara o copie llegalizata sau doar cea xerox este de ajuns?

eu am incercat sa sun la nr de telefon dupa site dar imi vine ton de fax sau e ocupat.
Din textul de mai sus se intelege ca nu mai aveti nevoie de traducerea legalizata daca diploma este intr-una din limbile respective.
Adica daca aveti diploma in spaniola, de exemplu, ajunge sa aveti originalul si o copie xerox.