avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Legalizare diplome studii obtinute in afara Romaniei
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Legalizare diplome studii obtinute in afara Romaniei

Pe site-ul Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor
[ link extern ] /
la Echivalarea diplomelor de doctorat
scrie
"#Diploma de doctor în ştiinţe (pentru toate tipurile de doctorat şi toate domeniile de studii universitare de doctorat - conform O.M. 4843/2006) ce urmează a fi supusă echivalării:
o în copie xerox şi
o traducerea legalizată, cu excepţia limbilor de circulaţie internaţională (engleză, franceză, germană, spaniolă, italiană - conform Regulamentului CNRED);"

Nu imi este clar, la cele din limbile mai sus mentionate se poate legaliza diploma in aceea limba?
Notarii spun ca nu legalizeaza decit diplome traduse in Romana si nu pun stampila sa mentioneze copia xerox este comform cu originalul.

2. Din textul de mai sus se intelege ca este necasara o copie llegalizata sau doar cea xerox este de ajuns?

eu am incercat sa sun la nr de telefon dupa site dar imi vine ton de fax sau e ocupat.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 02:39, 11 Decembrie 2009
Din textul de mai sus se intelege ca nu mai aveti nevoie de traducerea legalizata daca diploma este intr-una din limbile respective.
Adica daca aveti diploma in spaniola, de exemplu, ajunge sa aveti originalul si o copie xerox.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoastere titlu doctor luat in ce inainte de aderarea romaniei Cristian_Nicolae Cristian_Nicolae Subiect: - persoana care are titlul de doctor emis de o universitate din Anglia dar inainte de aderarea Romaniei la CE, are problema ca NU I SE RECUNOASTE / ... (vezi toată discuția)
Echivalare diploma cetatean european pentru admiterea la facultate in romania alexandracdr alexandracdr Am nevoie de echivalarea diplomei de sfarsit de liceu din Portugalia, problema inampinata are de a face cu Apostila de la Haga. Am intrat pe site-ul CNRED si ... (vezi toată discuția)
Echivalare diploma licenta ndt ndt Buna ziua, Sunt cetatean roman si doresc sa imi echivalez / evaluez diploma de licenta in strainatate, intr-un stat parte la Conventia de la Haga (Statele ... (vezi toată discuția)