Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contor de curent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contor de curent

Este acceptabil si legal , ca un imobil sa fie apartinator unui proprietar , iar contorul de curent electric sa figureze pe alt nume ?
In general, furnizorii accepta aceasta situatie de fapt.
Legea nu prevede ceva anume relativ la aceasta situatie.
Se pot face insa comentarii (teoretice).
legalmgm, utilizator
Este acceptabil, atata timp cat furnizorul primeste contravaloarea serviciilor de furnizare ,apartinatorul se foloseste de ele .

Ex: Portugalia :
- apartinatorul, proprietearul unui imobil in conditiile in care il inchiriaza, da spre folosinta pe contract de comodat - comodatarul sau chiriasul incheie contratculd e furnizare ( gaz, energie ..etc) pe numele sau.