Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... intreprindere individuala: mecanic auto - ce lucrari ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

intreprindere individuala: mecanic auto - ce lucrari pot efectua?

:help:am infiintat o ii cu profil mecanica auto cod caen 4520 si vreau sa stiu ce lucrari pot sa execut si daca pot face contracte cu diverse firme pt lucrari mecanice
Aceasta clasa include: - intretinerea si repararea autovehiculelor: • reparatii mecanice reparatii electric • • sisteme electronice de injectare de reparaţii • ordinare de service de reparaţii • • reparatii caroserie de piese pentru autovehicule • Spălarea, lustruirea, etc • pulverizare şi reparaţii • pictura de ecrane • repararea şi ferestrele de scaune pentru autovehicule - anvelope si reparatii tub, montarea sau înlocuirea - anti-rugină tratament - instalarea de piese şi accesorii, nu ca parte a procesului de fabricaţie
Puteti face contracte cu cat de multe fire doriti. Este chiar foarte bine sa aveti cat de multi clienti.

Din punctul de vedere al ANAF ar fi o problema sa aveti un singur contract ( = cu o singura firma) , sa nu aveti patrimoniu (utilaje, scule,...) , pentru ca in aceasta situatie ANAF ar putea sa va reincadreze activitatea, de la activitate independenta la activitate dependenta ( = sa platiti integral toate contributiile sociale ca si cum venitul dvs. independent ar fi de natura salariala). In acest sens a fost emisa OUG 58/2010 si Normele care sunt inca in faza de proiect urmeaza sa fie adoptate maine de catre Guvern.

va multumesc mult. voi mai reveni cu alte intrebari curand