Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce ramane de facut daca nu poti declansa procedura ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce ramane de facut daca nu poti declansa procedura insolventei

Am un BO investit cu formula executorie pe care am incercat sa il execut silit.

Executorul judecatoresc mi-a emis insa procesul verbal de insolvabilitate a debitorului neavand ce sa execute.

Debitul pe care il am nu se incadreaza in minimul cerut de lege - 45.000 lei - si nu pot solicita falimentul debitorului.

Ce imi ramane de facut pentru a incheia intreaga poveste in contabilitate?

Multumesc.
Va sugeram ca prin intermediul instantei de judecata sa deschideti proces pentru executarea obligatiilor de a face. (amendarea debitorului)..
Nu [prea aveti ce-i face daca executorul a stabilit starea de insolvabilitate, decat sa asterptati ca debitorul dvs. sa se imbogateasca si sa tineti titlul executoriu activ ( la executor, unde sa cereti continuarea executarii silite din 6 in 6 luni, in caz contrar, se prescrie in termen de 3 ani).
Puteti verifica daca alte firme au datorii la debitoare si sa incercati sa recuperati de la ele.