Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... sa ne jucam de-a scrisul :)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

sa ne jucam de-a scrisul :)

A fost odata ca ca ca niciodata, pe vremea cand pamantul era mai mult lat decat lung, un scriitor iscusit intr-ale slovei, caruia tare ii mai placea sa-si amuze cetitoriu.
Si iata ce asternu' el pe hartie (la 5.42 dimineata :))...inainte de a-si varsa cafeaua pe tastatura ):
ContSters109653, utilizator
Iar bufonul iesea facea ciumbuslucuri si aleihapuri de crapau de ras supusii regelui, iar cei care aveau norocul sa scape adunau cu sacul multimea de galbeni aruncata la intimplare de luminatia sa.
:happy:Se intampla adesea, ca supusii sa primeasca chiar galeti goale. Si mare le era bucuria!Se bucurau ani la rand...aproape patru...
ContSters109653, utilizator
adrianmarin a scris:

Dar .... pentru ca exista un .... dar ... aceasta "oaza de fericire" avea sa fie tulburata de nemaintalnite si nemaivazute creaturi . Doua dintre acestea , numite una "Criza" iar cealalta "Tsunami solar" au trimis o scrisoare regelui prin care-si anuntau prezenta .........
Insusi regele a ramas ingandurat .......

Si Criza si Tsunami solar au patruns cu mare "trompa" :)) pe acest taram.
Nu de alta da erau minate de la spate de norul vulcanic, nelinistit de cita liniste, pace si voiebuna era pe acel tarim, Nemaivazutul si Nemaiauzitul.
Si atat de intins era taramul acela, incat incapeau in el toate lighioanele pamantului.
Ca erau folositoare, ca nu erau, ca erau de isprava, ca nu erau, va spun ca ele se intelegeau de minune, iar cand erau mai certate jucau ţonţoroiu si mai jucau si "dansul pinguinului" .
Si atata frunza verde era in tara aceea, incat multi taiau de zor frunza la caini.
Si atata iarba era in tara aceea incat mana dreapta a regelui o cosea.
Locuiau acolo, in buna pace, Aleodor imparat. Alice din Tara Minunilor, Alibaba si cei 40 de hoti, Batranica si Spiridusul, Boul si Vitelul.
ContSters109653, utilizator