Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitante vechi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitante vechi

Buna ziua,
ma intereseaza daca mai sunt valabile chitantele cum erau in 2005-2006 (fara date de identificare a persoanei emitente).
In cazul in care primesc asa o chitanta si emitentul nu-si trece datele scrise de mana, acea chitanta este valabila?
Persoana care foloseste astfel de chitante (in cazul in care nu ar fi valabile), nu este verificata de un contabil atunci cand le introduce in contabilitate?
va redau dintr-o decizie :

ANEXA 1
La decizia nr. _____/_18.01.2007

PROCEDURI PROPRII
de stabilire si/sau alocare de numere pentru formularele de regim intern de numerotare

In conformitate cu prevederile art.5 alin 1 si 2 din OMF 226 / 2006 , IN cadrul SC_xxxxxxxxxxxxxxSRL , pentru exercitiul financiar 2007 se stabilesc sa fie utilizate urmatoarele formulare cu regim intern de inseriere si numerotare :

- factura
- chitanta

Dupa epuizarea stocului existent de formulare tiparite cu respectarea prevederilor HG 831 / 1997 cu modificarile si completarile ulterioare , conform art.1 OMF 2226 / 2006 , se va trece la urmatorul sistem de inseriere si numerotare interna :

1. Factura – se instituie urmatorul regim de inseriere si numerotare unic , fiind inseriate pe activitati( compartimente , puncte de lucru ) , si numerotate crescator si cronologic toate facturile emise in anul 2007 dupa cum urmeaza :

Seria MN nr. 0000001 – 9999999 – pentru activitatea cod CAEN 7414-Activitati de consultanta pentru afaceri si management ;
Emitentul are obligatia sa inscrie toate datele de identificare.
Raspunderea pentru inregistrarea documentelor revine administratorului si/sau comp.fin.contab. (dupa caz).