Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Facilitati salariat donator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Facilitati salariat donator

Daca un salariat a prezentat o adeverinta din care rezulta ca a donat sange angajatorul este obligat sa ii dea o zi libera platita? Care este legea?
george-neagu, moderator
Va rog sa cititi la adresa urmatoare un raspuns la o intrebare din acelasi domeniu www.avocatnet.ro/forum/discu...
Legislatia aferenta este HG 1364/2006
Sunt aplicabile in cazul prezentat de dvs.:
-art. 11 Donatorul de sânge are dreptul să primească, la cerere, pentru fiecare donare efectivă, următoarele:
a) 7 tichete de masă pentru produse alimentare, eliberate de instituţia de profil;
b) o zi liberă de la locul de muncă, în ziua donării, în cazul donatorilor de sânge salariaţi; o zi scutire de frecvenţă, în ziua donării, în cazul elevilor, studenţilor şi militarilor;
c) decontarea cheltuielilor de transport în comun din ziua donării între localitatea de domiciliu/reşedinţă înscrisă în actul de identitate şi localitatea unde îşi are sediul instituţia la care se efectuează donarea de sânge; în cazul în care donarea se face la instituţia de profil din localitatea de domiciliu sau din localitatea în care este angajat, donatorul are dreptul la abonament cu reducere de 50 % pentru transportul în comun, pe baza actelor doveditoare, pentru o perioadă de o lună.
-art. 12 Drepturile donatorilor prevăzute la art. 11 vor fi acordate pe baza documentelor justificative eliberate de instituţia de profil la care a fost efectuată donarea de sânge.
Angajatorul este obligat sa ii dea o zi libera .
Cornel Vasile, Consilier juridic