Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie pentru copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie pentru copil

Buna ziua. Un avocat ce fel de indemnizatie primeste pentru cresterea copilului??E nevoie de plata asigurarilor de sanatate?
Daca avocatul a realizat venituri impozabile timp de 12 luni in anul anterior nasterii copilului, poate beneficia de concediu si de indemnizatie de crestere copil, cu durata de 2 ani si suma de 85% din media veniturilor lunare - 15% din suma rezultata /luna de concediu.
Aceasta indemnizatie nu este conditionata de plata CAS.
Se suporta de stat.

De plata CAS este conditionata doar plata eventualului concediu medical de nastere.
daca a realizat venituri in ultimele 12 luni primeaste indemnizatie.
trebuie ca mama avocat sa fi realizat venituri mari in ultimele 12 luni la care sa plateasca cota lunara catre casa de asigurari a avocatilor pt a beneficia de o indemnizatie decenta pt cresterea copilului.
athe a scris:

trebuie ca mama avocat ...

Sau tatal avocat, ca legea nu distinge :)