Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort,cand una dintre parti nu e de acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort,cand una dintre parti nu e de acord

As vrea sa stiu ce drepturi are o sotie,daca s-a decis sa divorteze pentru ca nu mai vrea sa accepte maltratarea verbala,santajul si amenintarile sotului,dar sotul nu e de acord cu divortul.In acest conflict exista si doi copii minori.

va multumesc:(
Nu este vorba de a avea niste drepturi ci de a stopa o situatie conflictuala care nu mai poate continua.
Sotia va promova actiunea de divort, va solicita incredintarea spre crestere si educare a celor doi copii minori cu obligarea sotului la plata unei pensii de intretinere pentru acestia si chiar daca acesta nu este de acord, cu doi martori se va desface casatoria.

Mult succes.
av.M.Hornea
toate drepturile date prin lege: dreptul de a cere instantei incredintarea copiilor minori spre crestere si educare, dreptul de a solicita desfacerea casatoriei prin divort din vina sotului cu obligarea acestuia la plata cheltuielilor de judecata, dreptul de a pretinde de la acesta in numele minorilor cheltuieli de judecata, dreptul la bunurile proprii si la jumatate din bunurile comune
avocat Petre Enache
Petre Enache, Avocat
nimeni nu va poate obliga sa ramaneti langa o persoana cu care nu mai puteti convietui.
numai ca trebuie sa aduceti si 2 martori la proces sau macar unul care sa sustina cele scrise de dvs mai sus.
succes
Drepturile dvs. sunt cele conferite de lege si anume:
- dreptul de a solicita instantei desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotului,
- dreptul de a solicita incredintarea spre crestere si educare a celor doi minori,
- dreptul de a solicita stabilirea unei pensii de intetinere in cuantum de 16,5% pentru fiecare dintre cei doi minori,
- dreptul de a reveni la numele purtat anterior casatoriei si
- dreptul de a solicita cheltuieli de judecata.
Pentru ca actiunea de divort sa fie admisa trebuie sa administrati probe din care sa rezulte ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate iar continuarea acesteia nu mai este posibila.
Probe:- inscrisuri, martori ( care pot fi si rude), ancheta sociala, interogatoriul paratului pe capatul de cerere privind incredintarea minorilor, ascultarea minorilor daca au varsta peste 10 ani.
Nu are relevanta pozitia paratului cata vreme reclamantul face dovada imposibilitatii continuarii casatoriei.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
in primul rand are dreptul sa introduca o actiune de divort prin care sa ceara desfacerea casatoriei si incredintarea copiilor.