avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort,cand una dintre parti nu e de acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort,cand una dintre parti nu e de acord

As vrea sa stiu ce drepturi are o sotie,daca s-a decis sa divorteze pentru ca nu mai vrea sa accepte maltratarea verbala,santajul si amenintarile sotului,dar sotul nu e de acord cu divortul.In acest conflict exista si doi copii minori.

va multumesc:(
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:19, 4 August 2010
Nu este vorba de a avea niste drepturi ci de a stopa o situatie conflictuala care nu mai poate continua.
Sotia va promova actiunea de divort, va solicita incredintarea spre crestere si educare a celor doi copii minori cu obligarea sotului la plata unei pensii de intretinere pentru acestia si chiar daca acesta nu este de acord, cu doi martori se va desface casatoria.

Mult succes.
av.M.Hornea
toate drepturile date prin lege: dreptul de a cere instantei incredintarea copiilor minori spre crestere si educare, dreptul de a solicita desfacerea casatoriei prin divort din vina sotului cu obligarea acestuia la plata cheltuielilor de judecata, dreptul de a pretinde de la acesta in numele minorilor cheltuieli de judecata, dreptul la bunurile proprii si la jumatate din bunurile comune
avocat Petre Enache
Ultima modificare: Miercuri, 4 August 2010
Petre Enache, Avocat
nimeni nu va poate obliga sa ramaneti langa o persoana cu care nu mai puteti convietui.
numai ca trebuie sa aduceti si 2 martori la proces sau macar unul care sa sustina cele scrise de dvs mai sus.
succes
Drepturile dvs. sunt cele conferite de lege si anume:
- dreptul de a solicita instantei desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotului,
- dreptul de a solicita incredintarea spre crestere si educare a celor doi minori,
- dreptul de a solicita stabilirea unei pensii de intetinere in cuantum de 16,5% pentru fiecare dintre cei doi minori,
- dreptul de a reveni la numele purtat anterior casatoriei si
- dreptul de a solicita cheltuieli de judecata.
Pentru ca actiunea de divort sa fie admisa trebuie sa administrati probe din care sa rezulte ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate iar continuarea acesteia nu mai este posibila.
Probe:- inscrisuri, martori ( care pot fi si rude), ancheta sociala, interogatoriul paratului pe capatul de cerere privind incredintarea minorilor, ascultarea minorilor daca au varsta peste 10 ani.
Nu are relevanta pozitia paratului cata vreme reclamantul face dovada imposibilitatii continuarii casatoriei.;)
Ultima modificare: Miercuri, 4 August 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
in primul rand are dreptul sa introduca o actiune de divort prin care sa ceara desfacerea casatoriei si incredintarea copiilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tanara mama ce vrea sa divorteze DRAGONVASILE DRAGONVASILE -casatorita de 10 ani -2 copii rezultati in urma casatoriei -locuieste la parintii lui -in cei 10 ani a avut parte de numeroase violente verbale,violente ... (vezi toată discuția)
Divort anik233 anik233 buna ziua vreau neaparat sa divortez din cauza sotului meu alcoolic si violent in casnicie.avem aproape sase ani de casnicie,doi copii minori in varsta de 2 ... (vezi toată discuția)
Divort TESO TESO ce acte am nevoie ptr divort daca am o fetita de 1 an si mergem cu sotul impreuna sa depunem divortul?bunuri comune nu avem ce am avut a impartit deja noi ... (vezi toată discuția)