Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INDEMNIZATIA CONCEDIULUI DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INDEMNIZATIA CONCEDIULUI DE ODIHNA

As dori sa stiu daca indemnizatia concediului de odihna este afectata de diminuarea salariului cu 25% de la 1 iulie, in cazul in care eu voi efectua concediul in luna in curs, august 2010. Va rog sa ma lamuriti indemnizatia de co se calculeaza conform codului muncii, respectiv media zilnica a ultimelor 3 luni, sau conform legii 250 (legea concediilor de odihna la bugetari) care spune :ART. 7:
(1) Pe durata concediului de odihna, salariatii au dreptul la o indemnizatie stabilita in raport cu numarul de zile de concediu inmultite cu media zilni ca a salariatului de baza, sporului de vechime si dupa caz, indemnizatiei pentru functia de conducere, luate impreuna, corespunzatoare lunii in care se efectueaza zilele de concediu; in cazul in care concediul de odihna se efectueaza in cursul a doua luni consecutive, media veniturilor se calculeaza distinct pentru fiecare luna in parte.
(2) Media zilnica a veniturilor prevazute la alin.(1)se stabileste in raport cu numarul mediu al zilelor lucratoare pe luna.
Mentionez ca lucrez intr-o institutie bugetara iar pana astazi s-a calculat indemnizatia conform codului muncii, iar astazi s-au trezit ordonatorii de credite sa spuna ca se calculeaza dupa legea 250. Legea 250, combate codul muncii in acest caz?
Va multumesc
Daca salariul se reduce cu 25% , atunci si indemnizatia CO care este dependenta de salariu se va reduce cu 25 % ...:)
Este evident ca daca salariul se reduce cu 25/% sa se reduca si ICO in consecinta, pentru orice concedii care se acorda dupa 3 luni de la intrarea in vigoare a legii, insa!
Cazul particular la care ne referim este legat de cei care au intrat in CO in luna iulie, adica exact in luna cand devine activa legea 118/2010.
ICO ar fi trebuit acordata inainte cu 5 zile de plecarea in concediu, deci inainte de intrarea in vigoare a legii amintite.
In plus, pentru stabilirea cuantumului, ar fi trebuit sa se tina cont de 3 luni anterioare, cand nu erau reduse salariile.

As dori, daca, in opinia Dvs, este sau nu legala reducerea ICO pe lunile iulie-august cu 25%.

Va multumesc
In principiu , pentru luna august indemnizatia este redusa intrucat salariul pe luna iulie este redus cu 25% .. insa pentru luna iulie nu este legala reducerea indemnizatiei de CO.

Se pare ca onoratii nostii conducatori de institutii publice au adoptat ideea ca se reduc toate veniturile cu 25% in functie de data platii ..... de aceea s-au tot amanat plata indemnizatiilor de CO si a primelor de vacanta pentru a se pune in aplicare aceasta diminuare.
Am primit un raspuns de la Ministerul Muncii cu privire la acest subiect.
" In Legea cadru nr.330/2009 au fost preluate reglementarile privind dreptul la indemnizatia de concediu pentru personalul bugetar contractual, precum si la prima de vacanta pentru functionarii publici dupa cum urmeaza:
1. Pentru calculul indemnizatiei de care beneficiaza personalul contractual la plecarea in concediul de odihna se aplica prevederile art.23 alin.(1)-(6) din OG.nr.10/2008, aprobata prin Legea nr.177/2008, cu modificarile si completarile ulterioare si prevederile Hotararii Guvernului nr.250/1992, republicata. Potrivit actelor normative mai sus mentionate, personalul contractual bugetar are dreptul la plecarea in concediul de odihna, la o indemnizatie de concediu calculata in raport cu nr. de zile de CO inmultit cu media zilnica a salariului de baza, sporurile de care beneficiaza, potrivit legii, si dupa caz indemnizatia de conducere, luate impreuna, corespunzatoare fiecarei luni calendaristice in care se efectueaza zilele de CO.
2. Potrivit prevederilor Art.23 alin.(1) din OG nr.6/2007, la plecarea in CO functionarii publici ]au dreptul, pe langa indemnizatia de CO, la o prima egala cu salariul de baza brut din luna anterioara plecarii in CO. Precizam ca acest drept se acorda si in anul 2010, nefiind abrogat prin Legea cadru 330/2009."

Acum eu ma intreb de ce oare mi se diminueaza CO daca am avut concediu medical, daca pt. institutiile bugetare se aplica prevederile HG250 si nu prevederile Codului Muncii?
Am primit un raspuns de la Ministerul Muncii cu privire la acest subiect.
" In Legea cadru nr.330/2009 au fost preluate reglementarile privind dreptul la indemnizatia de concediu pentru personalul bugetar contractual, precum si la prima de vacanta pentru functionarii publici dupa cum urmeaza:
1. Pentru calculul indemnizatiei de care beneficiaza personalul contractual la plecarea in concediul de odihna se aplica prevederile art.23 alin.(1)-(6) din OG.nr.10/2008, aprobata prin Legea nr.177/2008, cu modificarile si completarile ulterioare si prevederile Hotararii Guvernului nr.250/1992, republicata. Potrivit actelor normative mai sus mentionate, personalul contractual bugetar are dreptul la plecarea in concediul de odihna, la o indemnizatie de concediu calculata in raport cu nr. de zile de CO inmultit cu media zilnica a salariului de baza, sporurile de care beneficiaza, potrivit legii, si dupa caz indemnizatia de conducere, luate impreuna, corespunzatoare fiecarei luni calendaristice in care se efectueaza zilele de CO.
2. Potrivit prevederilor Art.23 alin.(1) din OG nr.6/2007, la plecarea in CO functionarii publici ]au dreptul, pe langa indemnizatia de CO, la o prima egala cu salariul de baza brut din luna anterioara plecarii in CO. Precizam ca acest drept se acorda si in anul 2010, nefiind abrogat prin Legea cadru 330/2009."

Acum eu ma intreb de ce oare mi se diminueaza CO daca am avut concediu medical, daca pt. institutiile bugetare se aplica prevederile HG250 si nu prevederile Codului Muncii?