Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

buna ziua

am o intrebare:am fost complice la un furt de telefoane,telefoanele le-am pastrat la prietenul meu in masina si fata care le-a furat ne-a cerut bani si noi am dat.eu si prietenul meu am declarat ca ea a luat geanta cu telefoanele dar ea ne acuza pe noi.domnul politist care ne-a luat declaratie a zis ca cineva minte si ca trebuie sa ne duca la testul poligraf.noi locuim in provincie,o sa ne duca la poligraf?ce putem pati?
la furt sau complice de furt(2 tel mobile) se poate primi doar amenda?e prima abatere
Strict teoretic vorbind, da, daca se va considera de catre procuror sau de catre instanta ca fapta nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni, urmand sa se dispuna o sanctiune administrativa.

In practica insa, e mai greu. In cazul dumneavoastra, deznodamantul cel mai realist, in cazul in care se va retine de catre instanta ca ati savarsit infractiunea, in calitate de autor sau complice, este o pedeapsa cu inchisoarea, cu suspendarea executarii pedepsei.

Va sfatuiesc sa contactati un aparator.
Cabinet avocat Mihai Gaita, Avocat
Nu luati lucrurile usor. Furtul e pedepsit cu inchisoare. E posibil sa se suspende executarea, dar nu e de joaca. Va recomand sa consultati un avocat
revin cu o intrebare: daca am semnat ca sunt de acord cu testul poligraf si ma cheama sa il fac pot refuza spunand ca nu vad rostul lui deoarece nu este admis in proba de istanta?
Daca telefoanele au fost restituite si persoana nu vrea sa mearga mai departe putem primi doar o amenda?sau pol.care ne-a luat declaratii poate merge cu noi mai departe?ca ne ameninta ca ne da in judecata
va multumesc inca o data celor ce ati raspuns mesajelor mele
Puteti refuza testul poligraf.
Persoana pagubita poate renunta la plangere, dar acest lucru nu va duce la inchiderea dosarului.
Eventual, o asemenea atitudine a partii vatamate poate fi utilizata ca argument in favoarea unei eventuale solutii de scoatere de sub urmarire penala in temeiul art. 18^1.

Am mai spus-o si o repet - nu va jucati, angajati-va un avocat. Furtul se pedepseste cu inchisoare.