Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum obtin recunoasterea sentintei de divort in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum obtin recunoasterea sentintei de divort in germania?

pentru casatoria in germania mi se cere un certificat de recunoastere internationala a sentintei de divort, o viza numita bruxelles II, de care nu stie nimeni sa-mi spuna de unde sa il obtin
Sentinta dv. de divort definitiva si irevocabila trebuie apostilata pentru a fi recunoscuta in Germania in orasul unde s-a judecat divortul.
Recunoasterea internationala a respectivei sentintei se face dupa ce i se aplica apostila de catre Institutia Prefectului, se traduce in limba tarii de destinatie de catre un traducator autorizat, inclusiv apostila, dupa care se legalizeaza de catre un notar public, iar in final traducerea legalizata se supralegalizeaza cu apostila de catre Tribunalul competent.
sentinta de divort e pronuntata de instantele din romania?
da, divortul s-a pronuntat in Romania, eu sunt romanca si sotul dinainte tot raman era.
da, am apostilat sentinta, iar traducerea ei si a apostilei se va face in germania , ca nu accepta traducatorii din romania