Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Adeverință de celibat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Adeverință de celibat

Adeverința de celibat necesita acea apostila de la Haga?? As vrea sa ma căsătoresc în Germania.
"Adeverinta de celibat este eliberata de Starea Civila, acolo unde a fost inregistrata nasterea. In unele tari se cere si certificatul de casatorie cu mentiunea “Anulat”(Germania, Marea Britanie) pentru persoanele care au fost casatorite si vor sa se recasatoreasca in aceste tari(bineinteles este nevoie si de sentinta de divort).

Pentru recunoasterea documentelor de mai sus in strainatate, acestea trebuiesc traduse de catre un traducator autorizat in limba tarii de destinatie, iar traducerea legalizata in prealabil de catre un notar public se supralegalizeaza de catre Tribunal."
[ link extern ] /
~ Conținut șters la cerere ~
Ca sa nu aveti surprize, n-ar fi rau sa intrebati la primaria germana daca accepta traduceri facute in Romania.
Nu se admit traducerile facute in Romania(cu toate ca ar trebui), deci e mai bine sa aveti actul apostilat si sa-l traduceti si legalizati in Germania.
Justitiarul711, utilizator